آخرین اخبار
کد خبر: ۱۷۱۵۸
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
با مشارکت اروپایی ها در پروژه های بالادستی صورت گرفت؛
پديدار پيش‌بيني کرد براي 27 و 28 نوامبر سال جاري که مصادف با هفته اول آذرماه 1396 است براي طرح‌هايي که الان بررسي مي‌شود پکيج‌هايي آماده و ارائه و در مرحله اول سرمايه گذاري مشترک و در مرحله دوم فاينانس محقق شود.
گروه انرژي: پسا برجام،فرصتي دوباره براي ورود ايران به علاقمندي‌هاي سرمايه گذران در حوزه انرژي شد. صنعت آب و برق، و به طور کلي نفت جاذبه سرمايه گذاري براي شرکت‌هاي اروپايي است. ايران بازار بکري است که طي ده سال تحريم‌ها از ورود سرمايه به همه بخش‌ها به خصوص انرژي محروم بود. برجام را بايد فرصت دوباره براي ورود سرمايه خارجي دانست.

رضا پايدار، نايب رئيس هيات مديره فدراسيون صنعت نفت ايران مي‌گويد: کشور دانمارک پيشنهاد يک ميليارد دلار مشارکت سرمايه گذاري در طرح‌هاي ايران ارائه کرده است که بزودي برقراري ارتباط را در اين زمينه شروع مي‌کنيم.بالاترين ابراز علاقه براي سرمايه گذاري در کشورمان از کشورهاي اتريش، نروژ، سوئد، انگلستان، آلمان و به صورت خيلي محدود از ايتاليا و اسپانيا دريافت شده است .

وي درباره اقدام‌هاي انجام شده در سال‌هاي 1393 تا 1395 گفت: اقدام‌هاي انجام شده درباره پروژه‌هاي حوزه نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي‌به دو دسته پروژه‌هاي بالادستي و پايين دستي تقسيم مي‌شود.

نايب رئيس فدراسيون صنعت نفت افزود: در بخش بالادستي تعداد پروژه‌هايي که در حال حاضر از اولويت برخوردارند 53 پروژه است که مجموعه اين پروژه‌ها، محل اجرا و کارفرما که به شکل عمده شرکت ملي نفت ايران است، آماده شده و همچنين مجموع منابع مالي براي جذب سرمايه گذاري خارجي 108 ميليارد دلار برآورد شده است.

به گزارش ايرنا، وي تصريح کرد: انتظار ما اين است اين مبلغ حداکثر در سه تا پنج سال آينده محقق شود که اين امر زمينه ساز ايجاد سرمايه گذاري‌هاي آتي در برنامه بعدي است.

پديدار بيان کرد: در بخش پايين دستي دو زمينه فعاليت يکي در بخش توسعه پالايشگاه و ديگري در بخش توسعه صنعت پتروشيمي‌داريم که در بخش توسعه پالايشگاه‌ها وضعيت سطح نگهداشت موجود مدنظر است که در اين راستا بايد تجهيزات پالايشگاه‌ها به روز شود و از لحاظ کيفي استانداردهاي جهاني يورو 4 و 5 را تامين کنند و ديگري روند افزايش مصرف است.

وي گفت: اگر چه پالايشگاه ستاره خليج فارس به عنوان بزرگ‌ترين پالايشگاه کشور با ميعانات گازي است که مي‌تواند بنزين را با استاندارد يورو 4 توليد کند ، سه واحد (ترين) که واحد اول 120 هزار بشکه است و واحدهاي بعدي با همين ميزان 360 هزار بشکه را دربرمي‌گيرد که در مرحله مقدماتي است و پروژه نياز به تامين سرمايه براي تکميل دارد.

نايب رئيس فدراسيون صنعت نفت گفت: پنج پالايشگاه ديگر در استان‌هاي خوزستان، گلستان، فارس (پروژه پارس)، آناهيتا (در استان کرمانشاه) و پالايشگاه شهريار (در استان آذربايجان شرقي) به سرمايه گذاري نياز دارد که در مراحل مقدماتي است و مي‌تواند کشور را از واردات مواد هيدروکربني مورد نياز بي نياز کند.

وي تصريح کرد: نکته ديگر زنجيره ارزش افزوده توليد است که خام فروشي نکنيم و نفت خام خود را به فرآورده تبديل و بعد فرآورده را صادر کنيم و در بخش پاياني که پتروشيمي‌است با شروع دولت يازدهم 67 پروژه نيمه تمام در اختيار داشتيم که در صورت تکميل آنها 50 ميليون تن به ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي‌کشور اضافه مي‌شد.

پديدار افزود: ميانگين پيشرفت کار پروژه‌هاي نيمه تمام پتروشيمي‌به ارث رسيده به دولت يازدهم حدود 20 درصد بود و به دليل نبود منابع مالي همه اينها متوقف شده بودند. اين پروژه‌ها بار ديگر در مسير بررسي قرار گرفته‌اند و در سال گذشته شرکت ملي صنايع پتروشيمي‌اين تعداد طرح نيمه تمام را به 55 طرح کاهش داد و الان اين طرح‌ها به صورت بسته‌هاي سرمايه گذاري از ظرفيت‌هاي کوچک تا بالا دسته بندي شده اند.

نايب رئيس فدراسيون صنعت نفت گفت: حداقل سرمايه گذاري براي تکميل اين پروژه‌هاي پايين دستي پتروشيمي‌25 تا 35 ميليون دلار است و بالاترين آن تا حدود يک ميليارد دلار به سرمايه گذاري نياز دارد.

پديدار مجموع سرمايه گذاري مورد نياز در بخش‌هاي پالايشگاهي و پتروشيمي‌را نزديک به 60 ميليارد دلار اعلام کرد که حدود 40 ميليارد دلار مربوط به پتروشيمي‌و 20 ميليارد دلار مربوط به پالايش و فرآيند تبديل نفت خام به فرآورده‌هاي هيدروکربني است.

وي درباره نشست جذب سرمايه گذاري خارجي که روز گذشته در اتاق تهران برگزار شد، گفت: چنين نشست‌هايي که به همت فدراسيون صنعت نفت ايران و با همکاري بخش خصوصي و پارلمان بخش خصوصي در اتاق بازرگاني برگزار شد، اتفاق خوبي است و نتايجي که اعلام شد باعث اميدواري است.

اين فعال بخش خصوصي گفت: تعداد تقاضا که براي منابع فاينانس خارجي و سرمايه گذاري مشترک استفاده مي‌کنند بالغ بر 250 تقاضا شده است. در نشست ديروز بيش از يکصد متقاضي حضور داشتند و انتظار مي‌رود پروژه‌هاي آنها را مطابق بحث‌هايي که انجام شد به صورت استاندارد و تعريف شده و مستدل بتوانيم در اروپا در شهر لندن و بروکسل معرفي کنيم.

پديدار پيش‌بيني کرد براي 27 و 28 نوامبر سال جاري که مصادف با هفته اول آذرماه 1396 است براي طرح‌هايي که الان بررسي مي‌شود پکيج‌هايي آماده و ارائه و در مرحله اول سرمايه گذاري مشترک و در مرحله دوم فاينانس محقق شود.

به گفته وي، در هر دو صورت ، صنعت نفت با همکاري اتاق بازرگاني تهران اميدوار هستند حداقل 10 ميليارد دلار سرمايه گذاري براي پروژه‌هاي پايين دستي جذب کنند.

به گزارش ايرنا، مسئولان صنعت نفت کشورمان پيش از اين سرمايه گذاري مورد نياز در بخش‌هاي مختلف صنعت نفت را در مجموع 445 ميليارد دلار و به تفکيک نفت ۲۳۰ ميليارد دلار، گاز ۱۳۰ ميليارد دلار، پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ۲۰ ميليارد دلار و صنعت پتروشيمي‌را ۶۵ ميليارد دلار اعلام کرده بودند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: