آخرین اخبار
کد خبر: ۱۷۱۳۲
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تحريم مسکو ميلياردها دلار براي آمريکا آب مي‌خورد
ترامپ بايد از تمام قدرت و اختيار خود براي گرفتن تصميم درست استفاده کند. او بايد با نمايندگان شرکت‌هاي گازي و نفتي آمريکا ديدار کند و براي آنها آنچه را که در حال اتفاق افتادن است توضيح دهد. آمريکا به همکاري با روسيه نيازمند است و به همين دليل چنين تحريم‌هايي معقول به نظر نمي‌رسد. آمريکا با ريسک از دست دادن ميلياردها دلار روبرو مي‌شود. در چهار سال آينده اين ضررها مي‌تواند به بيش از ۱۰۰ ميليارد دلار برسد.
ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه با توجه به برنامه صادرات گسترده گاز فشرده آمريکا به کشورهاي اروپايي اعلام کرد: گاز صادراتي روسيه از نظر قيمت بر نوع آمريکايي در بازار گاز اروپا برتري دارد. اين در حالي است که طي روز‌هاي گذشته لايحه تحريم‌هاي روسيه نيز روي ميز کنگره قرار دارد. در واقع علاوه آنچه به ظنر مي‌رسد اين که اروپا زير بار تحريم نفت و گاز روسيه نمي‌رود. ضرر ميليارد دلاري امريکا از اين تحريم‌ها نيز بايد در نظر گرفت. ريسکي که بعدي به نظر مي‌رسد ترامپ آن را بپذيرد.

به گزارش ايرنا، پوتين در گفت وگو با خبرنگاران با بيان اينکه خواهان رقابت سالم در بازار گاز و دوري از ملاحظات سياسي هستيم، اظهار کرد: دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا در نشست سران گروه بيست کشور داراي اقتصاد برتر در‌هامبورگ گفت که واشنگتن از رقابت آزاد و منصفانه در عرصه اقتصادي حمايت مي‌کند.

پايگاه اينترنتي دفتر مطبوعاتي کاخ کرملين روز دوشنبه به نقل از سخنان پوتين نوشت: روسيه نيز از چنين رويکردي در معاملات و همکاري‌هاي اقتصادي حمايت مي‌کند و اگر چنين رقابتي منصفانه و سالم و نه توام با تلاش‌هاي سياسي باشد، خرسند خواهيم بود.

رئيس جمهوري روسيه سپس به تلاش‌ها و برنامه ريزي گسترده آمريکا براي صادرات گاز فشرده به بازار اروپا اشاره و اظهار کرد: هر کارشناسي در اين مورد خواهد پذيرفت که بهاي گاز فشرده آمريکايي در بازار اروپا به مراتب بيشتر از گاز صادراتي روسيه و حتي گاز فشرده شرکت‌هاي روسي است.

وي ادامه داد: بهاي گاز فشرده آمريکايي به هيچ وجه با گاز صادراتي روسيه که از طريق خطوط لوله به اروپا صادر مي‌شود، قابل مقايسه نيست و به همين دليل هيچ شکي نداريم که در رقابت برتري کامل داريم.

در عين حال، نگراني‌ها در مورد لايحه جديد اعمال تحريم‌هاي ضد روسيه نيز در حال افزايش است. ممکن است شرکت‌هاي انرژي آمريکا به علت اين تحريم‌ها با ريسک از دست دادن ميلياردها دلار مواجه شوند.

نگراني‌ها در بين شرکت‌هاي بزرگ نفت و گاز آمريکا در مورد لايحه جديد اعمال تحريم‌هاي ضد روسيه در حال افزايش است. اقتصاددان روسي، ولاديسلاو گينک تخمين مي‌زند شرکت‌هاي انرژي آمريکا به علت اين تحريم‌ها با ريسک از دست دادن ميلياردها دلار مواجه خواهند شد.

طبق گفته وال‌استريت‌ژورنال، شرکت‌هاي انرژي مثل اکسون‌موبايل و شورون، همچنين نمايندگان ساير صنايع آمريکا، نگراني‌هاي خود را درباره ايجاد محدوديت‌هاي جديد ضد موسکو بيان کرده‌اند و مي‌گويند اين تحريم‌ها مي‌تواند به سود شرکت‌هاي آمريکايي، د مقايسه با شرکت‌هاي غير آمريکايي که هيچ پروژه مشترکي با شرکت‌هاي روسي ندارند، آسيب مي‌زند.

اين روزنامه با اشاره به تلاش اکسون موبايل براي لابي کردن، اضافه مي‌کند که اين شرکت براي قانون‌گذاران اطلاعاتي را در مورد تاثير منفي احتمالي اين لايحه قانوني پيشنهادي، بر سود اين شرکت فراهم آورده است.

طبق گفته ولاديسلاو گينکو که اقتصاددان و سخنران آکادمي‌رياست جمهوري اقتصاد ملي و اداره عمومي‌روسيه است، در موقعيتي که تحريم‌هاي ضد روسيه تصويب و اجرا شوند، کاخ سفيد در دوراهي بين منفعت سياسي و سود اقتصادي گير خواهد کرد.

گينکو نتيجه مي‌گيرد: ترامپ بايد از تمام قدرت و اختيار خود براي گرفتن تصميم درست استفاده کند. او بايد با نمايندگان شرکت‌هاي گازي و نفتي آمريکا ديدار کند و براي آنها آنچه را که در حال اتفاق افتادن است توضيح دهد. آمريکا به همکاري با روسيه نيازمند است و به همين دليل چنين تحريم‌هايي معقول به نظر نمي‌رسد. آمريکا با ريسک از دست دادن ميلياردها دلار روبرو مي‌شود. در چهار سال آينده اين ضررها مي‌تواند به بيش از ۱۰۰ ميليارد دلار برسد.

در ۱۵ جون مجلس سناي آمريکا با اکثريت قاطع تحريم‌هايي عليه ايران تصويب کرد که در ضميمه آن تحريم‌هاي جديدي هم ضد روسيه اعمال شده بود. اين لايحه هنوز بايد به تصويب مجلس نمايندگان برسد و سپس توست ترامپ امضا شود تا به قانون تبديل شود.


برچسب ها: مسکو ، امریکا ، دلار
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: