آخرین اخبار
کد خبر: ۱۷۱۳۱
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
با ساخت توربین های جدید در داخل صورت می گیرد؛
گروه مپنا به عنوان مجموعه صنعتي و اقتصادي دانش‌بنيان که در صنعت نيروگاهي و توليد انرژي الکتريکي از سابقه روشني برخوردار است، يکي از راهبردهاي اصلي خود را بر خلق محصولات جديد و باکيفيت از طريق توسعه دانش و فناوري‌هاي پيشرفته مورد نياز متمرکز کرده است.
گروه انرژي: مديرعامل گروه مپنا از بهره‌برداري توربين گازي جديد MGT-۷۰ (نسخه سه) با راندمان ۳۶.۴ درصد خبر داد و گفت: اجراي اين طرح در طول تعميرات دوره‌اي دو سال آتي کشور مي‌تواند بيش از ۱۳۰۰ مگاوات ظرفيت جديد توليد برق و يک ميليارد مترمکعب صرفه‌جويي سوخت را فراهم کند.

عباس علي‌آبادي، درنشست خبري با بيان اينکه انرژي الکتريکي از حياتي‌ترين کالاهاي مورد نياز در جهان امروز است، اظهار کرد: کشورها براي تامين پايدار و باکيفيت برق مورد نياز به صورت پيوسته در حال توسعه زيرساخت‌هاي توليد، انتقال و توزيع خود هستند.

به گفته وي، گروه مپنا به عنوان مجموعه صنعتي و اقتصادي دانش‌بنيان که در صنعت نيروگاهي و توليد انرژي الکتريکي از سابقه روشني برخوردار است، يکي از راهبردهاي اصلي خود را بر خلق محصولات جديد و باکيفيت از طريق توسعه دانش و فناوري‌هاي پيشرفته مورد نياز متمرکز کرده است.

مديرعامل گروه مپنا عنوان کرد: توربين گازي MGT-۷۰ (نسخه سه) جديدترين محصول گروه مپنا در اين صنعت است که از مسير اجراي يکي از بزرگترين پروژه‌هاي تحقيق و توسعه کشور تحت عنوان پروژه MAP۲B به بازار عرضه مي‌شود.

علي آبادي هدف از اين پروژه را توسعه توربين که بتوان با به روز‌رساني ناوگان موجود ظرفيت و راندمان شبکه برق کشور را افزايش داد، دانست و افزود: اين هدف در سه مرحله محقق شد. به طوري که مپنا در سال‌هاي اخير راهبرد فناوري محور را با راهبرد سرويس‌محور همراه کرد و در نتيجه آن توانست از طريق خلق محصولات و خدمات جديد به صورت کاملا ايراني اولويت‌هاي اصلي کسب و کار را به دست آورد.

به گزارش ايسنا، وي در خصوص مشخصات محصول توليدي گروه مپنا گفت: ظرفيت توربين جديد در شرايط استاندارد ايزو ۱۸۵ مگاوات است که نسبت به ظرفيت ۱۵۷ مگاواتي نسخه اوليه اين خانواده توربين کلاس E، معادل ۲۸ مگاوات افزايش يافته. همچنين در نتيجه طراحي جديد، راندمان اين ماشين نيز در سيکل ساده با افزايش دو درصدي، به ۳۶.۴ درصد افزايش يافته است.

مديرعامل گروه مپنا ادامه داد: ظرفيت افزايش يافته، بهبود راندمان تبديل انرژي، مزيت اقتصادي در توليد برق، کاهش مصرف به ميزان ۲۰ ميليون مترمکعب در سال به ازاي هر واحد در مقايسه با واحدهاي قديمي‌در توان يکسان و در نتيجه کاهش اثرات زيست‌محيطي، همچنين بهينه‌سازي و افزايش ظرفيت ژنراتور براي دستيابي به حداکثر توان توليد قابل استحصال و متکي به دانش و فناوري عمومي‌از جمله مزيت‌هاي اين محصول جديد است.

علي آبادي تصريح کرد: استفاده از اين توربين در پروژه نيروگاه سيکل ترکيبي رميله عراق، بزرگترين قرارداد صادرات خدمات فني و مهندسي تاريخ کشور را رقم زده است. قراردادي که علاوه بر بکارگيري ظرفيت‌هاي دانشي ايران در حوزه طراحي مهندسي، مديريت پروژه، احداث و راه‌اندازي نيروگاه‌هاي مقياس بزرگ در خارج از مرزهاي کشور براي اولين بار صادرات تجهيزات کليدي پيشرفته نيروگاهي طراحي و ساخت داخل را نيز محقق ساخته که دستاوردي بزرگ و بي‌نظير در اقتصاد کشور محسوب مي‌شود.

وي با بيان اينکه به کار بردن اين توربين در نيروگاه‌هاي کنوني مي‌تواند قدرت عملي نيروگاه‌ها را ۲۰ تا ۲۵ درصد افزايش دهد، گفت: اين کار موجب مي‌شود تا راندمان واحدهاي سيکل ساده به ميزان قابل توجهي افزايش يابد که اين مسئله مي‌تواند تاثيرات خوبي را در صنعت برق کشور برجاي بگذارد.

مديرعامل گروه مپنا در پاسخ به اين سوال درخصوص ميزان صرفه‌جويي سوخت با بکارگيري اين پروژه در صنعت برق گفت: توربين گازي کلاس ۱۷۰ مگاوات بيش از ۳۰۰ ميليون ليتر گازوئيل در سال مصرف مي‌کند که اگر اين عدد در ۲.۵ درصد ضرب شود، ۷.۵ ميليون مترمکعب صرفه‌جويي براي هر توربين صورت خواهد گرفت و اين در شرايطي است که نصف اين توربين‌ها بدون سوخت توليد برق مي‌کند. لذا مي‌توان گفت که حدود ۱۲ ميليون مترمکعب گاز طبيعي در هر بلوک سيکل ترکيبي صرفه‌جويي سوخت صورت خواهد گرفت.

علي آبادي عنوان کرد: بر اساس پيش‌بيني‌هاي صورت گرفته تا پايان سال مي‌توانيم ۲۰ تا ۳۰ واحد را با استفاده از اين توربين تجهيز کنيم. در حال حاضر نيز يک واحد در پرند به اين توربين تجهيز شده است.


برچسب ها: سوخت ، صرفه جویی ، مکعب
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: