آخرین اخبار
کد خبر: ۱۶۷۱۹
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
شروع در گفت و گو با يک کارشناس بين الملل بررسي مي‌کند؛
در واقع ايران را به همان نحو و شرايط وراد کنند اما به نظر مي‌رسد شرايط را درک نمي‌کنند هم توان سياسي و هم نظامي‌ايران در اين دوره را. حمله موشکي سپاه به دير لزور در واقع هشداري براي اين ماجراجويي‌ها بود اما به درستي مي‌توان اذعان کرد که عربستان به دنبال جنگ با ايران است.
گروه سياسي- سارا مرادخاني: برخي منابع آگاه از اوضاع عربستان مي‌گويند، محمد بن نايف، وليعهد مخلوع اين کشور هنوز به پيام‌هاي تبريکي که دوستانش در اروپا به مناسبت عيد فطر برايش ارسال کرده‌اند، پاسخ نداده و اين بر خلاف اخلاق و رفتار وي در برخورد با رهبران کشورهاي خارجي است.

عربستان يکي از اولين مقاصد سفرهاي خارجي ترامپ بعد از ورود به کاخ سفيد بود. ترامپ به عربستان رفت تا قراردادي تسلحاتي به ارش 500 ميليارد دلار با اين کشور ببندد. وي بعد از بازگشت از رياض گفت که پولهايي که از امريکا رفته بود را بازگردانده است اما اين سفر خيلي زود پايمدهايي در منطقه داشت.

اکنون، غير از قرارداد3000 ميليارد دلاري رياض و واشينگتن، بارديگر وزارت دفاع آمريکا (پنتاگون) اعلام کرد يک شرکت آمريکايي در مناقصه فروش تجهيزات نظامي‌از نوع بالگردهاي جنگي به ارزش 3.8 ميليارد دلار به عربستان سعودي برنده شده است.پنتاگون با صدور بيانيه‌اي اعلام کرد شرکت بالگردسازي "سيکورسکي" وابسته به شرکت اسلحه سازي "لاکهيد مارتين" آمريکا تجهيزات نظامي‌از نوع "بلک‌هاوک" به ارزش 3.8 ميليارد دلار را به عربستان سعودي مي‌فروشد.

قراردادي که عربستان سعودي با شرکت بالگردسازي سيکورسکي آمريکا منعقد خواهد کرد شامل ارائه خدمات نگهداري و پشتيباني مربوط به اين بالگردها تا چند سال بعد نيز مي‌شود.

خيلي زود روابط قطر و عربستان برادر بزرگتر به تيرگي گراييد که در ادامه ان برخي از اطرافيان عربستان نيز به تبعيت از برادر بزرگتر با دوحه قطع رابطه کردند. تهران وجه المصالحه قطر و سايرين بود اما دوحه بر سياست‌هاي خود باقي ماند و همچنان روابط بر مدار ترگي مي‌چرخد اما اتفاق عجيب و بعدي برکناري بن نايف و جايگزيني محمد بن سلمان پسر ملک سلمان از سوي وي به عنوان وليعهد بود که خيلي زود به بمب خبري تبديل شد. اين جابجايي برخلاف اصول تعيين پادشاه از زمان تاسيس سلسله آل سعود در شبهه جزيره محسوب مي‌شود. هرچند خبري از اعتراض‌هاي داخلي نسبت به اين جابجايي مخابره نشد اما گفته بمش ود که بن نايف در حبس خانگي به سر مي‌برد. بن سلمان که وابستگي قابل توجهي به امريکا و دوستي نزديکي با نتانياهو دارد يکي از واسطه‌هاي اصلي قرارداد تسليحاتي بزرگ بود که دستمزد خوش خدمتي اش را نيز دريافت کرد.

يک کارشناس مسائل بين الملل در گفت و گويي با «شروع» در اين خصوص مي‌گويد: برکناري محمد بن نايف وليعهد سابق و جايگزين کردن محمد بن سلمان به عنوان وليعهد جديد برآيند سفر ترامپ به عربستان است. با توجه به اين که آمريکايي‌ها مي‌دانند پادشاه عربستان به زودي فوت مي‌کند، لذا در تلاش بودند که بعد از مرگ وي هم ساختار سنتي عربستان را ازبين ببرند و هم شخصيت مودر نظر خود را در اين کشور به قدرت برسانند. از آنجايي که محمد بن سلمان گرايش زيادي به لابي صهيونيستي و آمريکا دارد و ارتباط تنگاتنگ وي با نتانياهو و فرمانبرداري وي از از سياست‌هاي امريکا بر کسي پوشيده نيست،سبب شد تا فشارترامپ بر پادشاه عربستان براي جابجايي وليعهد باشد.

حسن‌هاني زاده سپس توضيح مي‌دهد: شيوه انتقال قدرت در عربستان به صورت سنتي و برگرفته از تفکرات قبيله‌اي نظام حاکم در اين کشور است . در اين شرايط که هنوز5 نفر از فرزندان ملک عبدالعزيز که برادران پادشاه فعلي در انتظار رسيدن به پادشاهي هستند اين اقدام نوعي سنت شکني در اين کشور محسوب مي‌شود و اين يکي از مشکلات و چالش‌هايي است که عربستان با آن در آينده خيلي زود مواجه مي‌شود و مشکلاتي را بين نسل اول و دوم خاندان سعودي در اين کشور ايجاد مي‌کند. در زمان مرگ پادشاهان سعودي هياتي به نام« بيعت» در اين کشور وجود دارد که بر نحوه انتقال آرام قدرت به پادشاه بعدي نطارت مي‌کند که، اقدام ملک سلمان دور زدن اين هيات محسوب مي‌شود.طبق ساختار سنتي پادشاهي بايد از برادر به برادر ديگر برسد يعني به طور طبيعي وقتي يک برادر به پادشاهي مي‌رسد بايد طبق سنت برادر کوچکتر وي به عنوان وليعهد انتخاب تا بعد به پادشاهي برسد که ملک سلمان با فشار آمريکايي‌ها آن را برهم زد.

اين کارشناس در ادامه افزود: انتخاب ملک سلمان دو دليل اساسي داشت: اول اينکه امريکايي‌ها به دنبال شخصي بودند که بعد از مرگ 1ادشاه اين کشور در واقع گرايش کامل به انها داشته باشد و از سوي ديگر نيز به دليل اينکه پادشاهان عربستان عمر حکمراني آنها کوتاه است و زود فوت مي‌کنند امريکايي‌ها در نظر داشتند تا فرد جواني به پادشاهي برسد .همچنين، محمد بن سلمان در واقع واسطه قرارداد 300ميليارد دلاري اين کشور با ترامپ است و اين جايزه وي براي اين خوش خدمتي بوده است.

راي اليوم مي‌نويسد: سلمان بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان و پسرش، محمد بن سلمان از محمد بن نايف هراس دارند زيرا ديگر اعضاي خاندان حاکم احترام بسياري براي بن نايف به دليل پختگي رفتار و آرام بودنش قائل هستند و او پيش از اين از مشروعيت برخودار و وليعهد بود اما بدون اينکه خودش بخواهد يا اينکه رفتاري از او سر بزند که به اصول حکومت و تاريخ خاندان حاکم آسيب بزند از سمتش عزل شد.

منابع اگاه مي‌گويند: سلمان بن عبد العزيز به زودي به دليل کهولت سن و بيماري به نفع پسرش از قدرت کنار خواهد کشيد و به همين دليل مي‌خواهد جايگاه وليعهد را به عنوان يکي از ستون‌هاي قدرتش در ارتش، اطلاعات و دولت تقويت کند. ملک سلمان مي‌داند که اگر اکنون در انتقال قدرت به پسرش شتاب نکند، در آينده اين کار دشوارتر خواهد بود زيرا محمد بن سلمان مرتکب اشتباهات فاحشي شده و کشور را از نظر مالي و نظامي‌با مشکل روبه‌رو ساخته است.

هاني زاده در ادامه مي‌گويد: قطعا بن سلمان ماجراجويي را در منطقه خواهد داشت. در اين شرايط ايران مهمترين هدف وي خواهد بود و احتمال درگيري بين دو کشور بعداز ملک سلمان بسيار زياد است. اين درگيري با تحريک آمريکايي‌هاست. آنها در نظر دارند تا شرايط منطقه را به دوران جنگ هشت ساله ايران و عراق تبديل کنند، در وقع ايران را به همان نحو و شرايط وراد کنند اما به نظر مي‌رسد شرايط را درک نمي‌کنند هم توان سياسي و هم نظامي‌ايران در اين دوره را. حمله موشکي سپاه به دير لزور در واقع هشداري براي اين ماجراجويي‌ها بود اما به درستي مي‌توان اذعان کرد که عربستان به دنبال جنگ با ايران است.

برچسب ها: تقابل ، ایران ، نظامی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: