آخرین اخبار
کد خبر: ۱۶۴۹۶
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
مدير مرکز ملي مطالعات و تحقيقات درياي خزر با بيان اينکه ۸۶۵ کيلومتر از سواحل درياي خزر دچار آلودگي‌هاي نفتي است، از تشکيل کميته‌اي براي تدوين خسارت وارده به درياي خزر خبرداد.
به گزارش مهر، داريوش يوسفي کبريا ، درباره آلودگي‌هاي نفتي درياي خزر با اشاره به اجلاسي که در دفتر ابتکار معاون رئيس جمهور در سازمان محيط زيست با حضور نمايندگاني از وزارت امور خارجه، نمايندگان وزارت نفت و وزارت راه و شهرسازي و ديگر سازمان‌هاي مرتبط به بخش آلودگي نفتي درياي خزر برگزارشد، گفت: هدف از برگزاري اين جلسه بررسي، تعيين خسارت، طرح دعوي و شکايت از کشورهاي همسايه که مصوب آلودگي‌هاي نفتي هستند، بود.
وي افزود: حل اين معضل نيازمند برنامه‌ريزي پايش جامع به لحاظ آلودگي است به نحوي که در سواحل حفاظت شده ايران و مناطق ساحلي کشور ديده باني ملي را ثبت کنيم.
يوسفي‌کبريا خاطر نشان کرد: تحقق اين امر ملزم داشتن اطلاعات در زمينه آلودگي نفتي در دريا است که در کشور ما اين اطلاعات در بسياري از دانشگاه‌هاي سراسر کشور به ويژه دانشکده علوم دريايي نوشهر و بابلسر وجود داشته است ولي در حد اطلاعات دانشگاهي بوده و به صورت پراکنده موجود است.
مدير مرکز ملي مطالعات و تحقيقات درياي خزر با بيان اينکه براي داشتن اطلاعات لازم نياز به سيستم ديده‌باني ملي داريم، افزود: ديده‌باني ملي سيستمي‌است که هم نوع آلودگي و هم منشا آلودگي در دريا را مشخص مي‌کند تا بتوان بر مبناي آن طرح دعوي از کشورهاي همسايه را مطرح کرد.
يوسفي‌کبريا با بيان اينکه کشور ما در حال حاضر شاهد برداشت‌هاي نفتي وسود اقتصادي کشورهاي ديگر است گفت: طول ۸۶۵ کيلومتر از سواحل درياي خزر که در آن فعاليت‌هاي اقتصادي، تجاري و بازرگاني مختلفي انجام مي‌شود دچار آلودگي‌هاي نفتي است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: