آخرین اخبار
کد خبر: ۱۶۳۸۶
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
شروع در گفت وگو با فعالان سياسي بررسي مي‌کند:
سارا مرادخانی- امتداد اين رويکرد با توجه به روي کارآمدن مجلس همراه تر با دولت نسبت به سابق، قاعدتا زمينه براي تغييرات در دولت دوازدهم نسبت به گذشته فراهم تر شود و معرفي وزراي زن به مجلس در واقع نمود عيني و مشخص توجه دولت دوزادهم به مطالبات زنان و توجه به تامين و تحقق الزامات توسعه کشور است.
گروه سياسي- سارا مرادخاني: زمزمه‌هاي حضور زنان در کابينه در کسوت وزير با روي کار امدن دولت دهم اغاز شد. ريس جمهور وقت براي نخستين بار در تاريخ جمهوري اسلامي‌ايران ۳ زن را براي تصدي مقام وزارت به مجلس معرفي کرد که فقط يکي از آنها (وزير بهداشت) موفق به اخذ راي اعتماد شد. مرضيه وحيد دستجردي اولين وزير بعد از پيرزوي انقلاب اسلامي‌بود که براي پست وزارت بهداشت توانست اعتماد نمايندگان را جلب و به قطار کابينه مردانه سوار شود. او در روزهاي دولتداري احمدي نژاد به دليل اختلاف نظر با رييس جمهوري از کار برکنار شد و معاونش جانشين وي شد.

در تاريخ ايران زمين زنان مدير بسياري بودند که در دوره مردسالاري در اندروني لباس کياست و سياست پوشيدند و مشاوران خوبي براي سياست مداران بودند. در دوره بعد با اندکي چرخش زنان وارد برخي پست‌هاي مديريتي و حتي وزارت شدند. در رژيم سابق فرخ رو پارسا اولين وزير زن بود که به سمت وزارت فرهنگ منصوب شد. بعد از پيروزي انقلاب اسلامي‌و تغيير گفتمان فرهنگي، سياسي و اجتماعي زنان اين بار به گونه‌اي ديگر وارد کارزار سياست شدند. نمايندگي مجلس اولين تجربه زنان در اين مقطع از تاريخ انقلاب بود. پس از ان زنان وارد کابينه شدند و مشاور و معاونت رييس جمهور را در امور زنان تجربه کردند و درنهايت توانستند با ورود چشمگير به دانشگاه و رسيدن به مدارج عالي علمي‌بر صندلي بسياري از سازمان‌ها و پست‌هاي مديريتي کلان که تا پيش از اين مشاغلي مردانه محسوب مي‌شد،تکيه زنند. در نهايت يک زن توانست بر صندلي يکي از کليدي‌ترين وزارت خانه کشور در دولت دهم تکيه زند. در حالي که زنان در همه حوزه‌هاي مديريتي در حزوه‌هاي مختلف از پتروشيمي‌تا استاندارد و محيط زيست درخشيدند، رييس جمهور قول ورود زنان به کابينه دوازدهم و جوان سازي آن را داده بود، اکنون زمان وفاي به عهد است.

شهربانو اماني، عضومنتخب شوراي شهر پنجم تهران مي‌گويد:«حضور زنان در پست وزارت به سالم سازي و روان سازي و حکمراني درست دولت کمک مي‌کند. در حالي که فساد در سيستم اجرايي کشور نهادينه شده، زنان با حضور در کابينه به دليل عدم مشارکت در زد و بند‌هاي مالي و مافياي قدرت و سياست، مي‌توانند به اصلاح اين روند کمک کنند.»

اما پروانه مافي، نماينده مجلس دهم اميدي به حضور زنان در کابينه در کسوت وزير ندارد:«هيچ زني از مجاس کنوني راي اعتماد نمي‌گيرد. مجلسي که حضور يک زن در هيات رييسه برنمي‌تابد، قطعا به وزراي پيشنهادي زن نيز راي نمي‌دهد.»

حضور زنان در کابينه يک مطالبه عمومي‌است

يک فعال سياسي در خصوص حضور زنان در کابينه به عنوان وزير مي‌گويد: در خواست براي تغييردر کابينه و پيشنهاد وزير زن به مجلس، بر اساس مطالبه‌اي است که در جامعه وجود دارد. با توجه به افزايش برخي ظرفيت‌ها در دولت آقاي روحاني سبب شد، به کارگيري زنان درپست‌هاي مياني و عالي و حضور 4 معاون زن در کابينه فرمانداران و بخشداران زن در نظر گرفته شود.

آذر منصوري در ادامه بيان کرد: امتداد اين رويکرد با توجه به روي کارآمدن مجلس همراه تر با دولت نسبت به سابق، قاعدتا زمينه براي تغييرات در دولت دوازدهم نسبت به گذشته فراهم تر شود و معرفي وزراي زن به مجلس در واقع نمود عيني و مشخص توجه دولت دوزادهم به مطالبات زنان و توجه به تامين و تحقق الزامات توسعه کشور است. انتخابات و تغييراتي که در سطح اين انتخابات رخ مي‌دهد مي‌تواند اين نمود عيني را به تصوير بکشد که هم پيام خود را براي دنيا و هم براي 50 درصد ديگر جامعه يعني مردان به دنبال دارد.

وي افزود: اگر ما نگاه مبتني بر توسعه داريم بايد نگاه فرا جنسيتي به کابينه هم داشته باشيم. از اين جهت نبايد برخي از وزارتخانه‌ها را به زنان مختص کنيم . شايد در قدم اول نشانه گرفتن برخي از وزارتخانه براي باز شدن راه ورود زنان به کابينه مطلوب و درست باشد اما چنين مساله‌اي بايد فراجنسيتي ديده شود.

منصوري در ادامه در واکنش به تشکيل سازمان زنان به جاي معاونت زنان رياست جمهوري نيز گفت: القاب و عناويني چون معاونت زنان و يا سازمان زنان نمي‌تواند مويد تغييرات جدي درعملکردها باشد و تا زماني که ساختارها همان ساختارهاي قبل است اين تغييرات مشکلي را از جامعه کاهش نمي‌دهد، مگر اين که تغيير معاونت به سازمان و يا هر رکن ديگري زمينه بيشتري براي اجراي اين راهبرد را فراهم کند.

مديريت زنان ارزان تر ازمردان است

يک منتخب شوراي شهر پنجم تهران نيز در گفت و گوي ديگري با «شروع » در اين باره تاکيد مي‌کند: بعد از جنگ حضور زنان در پست‌هاي مشاور معاون و يا روساي سازمان‌هاي کليدي چون محيط زيست و در يک دوره به عنوان وزير در يکي از مهمترين وزارتخانه‌هاي کشور يعني وزارت بهداشت زنان انجام شد و زنان در اين پست‌ها درخشيدند.

شهربانو اماني در ادامه بيان کرد: زنان نشان داده‌اند که از تجربه و دانش کافي يعني شاخص‌هاي احراز پست وزارت برخوردار هستند. آقاي روحاني حضور زنان در پست‌هاي وزارت و جوان سازي را قول داده و اين دو مساله شاخص وجه تمايز دولت دوازدهم از يازدهم است. ما زنان دانش اموخته و با تجربه بسياري براي همه وزارت خانه داريم و اين که بگوييم زنان در کدام وزارت خانه بهتر مي‌توانند نقش ايفا کنند با قاطعيت مي‌توانيم بگوييم در همه وزارتخانه‌ها.

اين فعال اصلاح طلب همچنين اظهار داشت: حضور زنان در پست وزارت به سالم سازي و روان سازي و حکمراني درست دولت کمک مي‌کند. در حالي که فساد در سيستم اجرايي کشور نهادينه شده، زنان با حضور در کابينه به دليل عدم مشارکت در زد و بند‌هاي مالي و مافياي قدرت و سياست، مي‌توانند به اصلاح اين روند کمک کنند ممکن است با اين شرايط از زنان براي ورود به کابينه به راحتي حمايت نشود اما رييس جمهور با بستر سازي در اين زمينه مي‌تواند حضور زنان را تصريح کند.

نماينده سابق مجلس همچنين مي‌گويد: زنان هر پستي را قبول نمي‌کنند و تا 90درصد ويژگي‌هاي احراز آن سمت را نداشته باشند، آن را نمي‌پذيرند و اين در همه جاي دنيا مشهود است اما اين مساله در خصوص آقايان صادق نيست، مردان معمولا 50 يا 60 درصد صلاحيت احراز پستي را داشته باشند به دليل حمايت سياسي و اعتماد به نفس خود را معرفي و پست مورد نظر را قبول مي‌کنند.

وي بيان کرد: در کابينه يازدهم رييس جمهور 4 معاون زن در پست‌هاي کليدي داشت و بايد برخي سمت‌هاي قابل توجه در سازمان مهمي‌چون پتروشيمي‌و يا استاندارد که زنان آنها را احراز کرده‌اند را نيز اضافه کرد.زنان تجربه گرانسنگ گذشته و با تمرين مجدد دولت يازدهم در اين عرصه مي‌توانند نقشه راه و سند صلاحيت زنان براي احراز پست وزارت است.همچنين بايد گفت، مديريت زنان ارزان تر ازمردان است و زد و بندهاي سياسي در مقابل وظيفه اجرايي براي آنها اولويت دوم است و اين روند سبب يک مديريت سالم و روان مي‌شود.

اماني در ادامه در خصوص تشکيل سازمان زنان نيز گفت: سازمان زنان در قبل از انقلاب يک تجربه بود و به اين دليل که از زمان رژيم گذشته بود، حذف شد. اما با توجه به اهداف نظام در حوزه زنان مي‌تواند شکل بگيرد.

زنان پيشنهادي وزارت از مجلس راي نمي‌گيرند

پروانه مافي، نماينده مجلس دهم اميدي به حضور زنان در کابينه در کسوت وزير ندارد:هيچ زني از مجاس کنوني راي اعتماد نمي‌گيرد. مجلسي که حضور يک زن در هيات رييسه برنمي‌تابد، قطعا به وزراي پيشنهادي زن نيز راي نمي‌دهد.

وي در ادامه در خصوص تشکيل سازمان زنان نيز مي‌گويد: معاونت زنان رياست جمهوري در حال حاضر شرايط بهتري دارد و نيازي به سازمان شدن نداردو تاکنون نيز به صورت شايعه بوده و در مجلس چنين مساله‌اي مطرح نشده است.


برچسب ها: وزیز ، زن ، کابینه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: