آخرین اخبار
کد خبر: ۱۶۳۵۴
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
«شروع» نقشه دهلی برای تصاحب فرزاد ب را بررسی کرد؛
در پي وضع تحريم‌ها عليه ايران در سه سال گذشته و ايجاد محدوديت‌هاي بيمه‌اي و حمل و نقلي براي نفت ايران اين کشور صادرات نفت به هند بدون دريافت هزينه حمل را در دستور کار خود قرار داده بود.
گروه انرژي: دارمندرا پرادهان، وزير نفت هند گفت، دهلي نو که در دوران سختي در کنار ايران بوده، انتظار دارد تهران با واگذاري حق توسعه ميدان گازي فرزاد ب به شرکت هندي او ان جي سي، که اولين بار اين ميدان را کشف کرده، جبران کند.

وزير نفت هند در اين باره گفت: «ما براي روابطمان ارزش قائليم. در روزهاي سخت ايران، زماني که کل کشورهاي غربي اين کشور را تحريم کرده بودند، ما با آنها مانديم و مقدار قابل توجهي نفت از آنها خريديم. ما همچنين زماني که کانال‌هاي بانکي بازگشايي شد، تا پني آخر (پول نفت ايران) را پس داديم و اکنون ايران بايد جبران کند. ما اين انتظار بالا را از ايران داريم. من اميدوارم ايران به آن پايبند باشد... روابط ما با ايران بر پايه تنها يک کالا يا يک قرارداد بنيان نهاده نشده است.»

در پي وضع تحريم‌ها عليه ايران در سه سال گذشته و ايجاد محدوديت‌هاي بيمه‌اي و حمل و نقلي براي نفت ايران اين کشور صادرات نفت به هند بدون دريافت هزينه حمل را در دستور کار خود قرار داده بود.

از سال ۲۰۱۳ شرکت‌هاي خارجي و هندي به دليل تحريم‌هاي غرب عليه ايران حمل نفت توليدي اين کشور به هند را متوقف کردند. در اين زمان ايران با استفاده از تانکرهاي خود جريان انتقال نفت به هند را ادامه داد بدون اين که هزينه حمل را از پالايشگاه‌ها دريافت کند اما ايران با رفع تحريم‌ها تصميم بر عدم صادرات نفت مجاني به هند گرفت. در همان زمان تهران در نامه‌اي به مقامان هندي اعلام کرد که «ايران به حمل نفت با استفاده از تانکرهاي خود ادامه مي‌دهد اما تعرفه‌اي را البته با تخفيف بابت هزينه‌هاي حمل دريافت مي‌کند.» بر اساس اين نامه تخفيف ۵۰ درصدي ايران بابت هزينه حمل در آينده نيز ممکن است برداشته شد.

ايران در دوران تحريم‌ها بر اساس مکانيسمي‌که بين دو کشور تعريف شده بود ۴۵ درصد پول نفت خود را به روپيه دريافت مي‌کرد و دريافت ۵۵ درصد باقيمانده مي‌بايست پس از گشايش کانال‌هاي بانکي به اين کشور پرداخت مي‌شد. اکنون رقم بدهي پالايشگاه‌هاي هندي به ايران به ۶.۵ ميليارد دلار رسيده است و ايران موافقت کرد.

در حالي وزير نفت هند مدعي کمک به ايران در شرايط تحريم شده است که اين کشور با تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران همراهي کرد و اجازه خروج پول نفت صادراتي ايران به هند را از بانک‌هاي هندي نمي‌داد. بر اساس سازوکار تنظيم شده حدود نصف پول نفت ايران به روپيه پرداخت مي‌شد و ايران تنها مي‌بايست کالاهاي هندي را با اين پول خريداري مي‌کرد.

پس از آنکه تهران از واگذاري حق توسعه ميدان گازي فرزاد ب به شرکت هندي خودداري کرده، هند تصميم گرفته در سال مالي 18-2017 خريد نفت خود از ايران را به ميزان يک پنجم کاهش دهد.ايران که از طرح توسعه‌اي 5.5 ميليارد دلاري پيشنهادي توسط شرکت او ان جي سي ويدش هند رضايت ندارد، يک موافقتنامه اوليه براي توسعه ميدان فرزاد ب با شرکت گازپروم روسيه منعقد کرده است.

ايران هم اين اقدام هند را با کاهش يک سوم زماني که پالايشگاه‌هاي هندي براي پرداخت پول ايران فرصت دارند تلافي کرده است. ايران همچنين نرخ کرايه حمل بار محموله‌هاي نفتي خود به هند را افزايش داده و با امضاي يک يادداشت تفاهم اوليه با شرکت گازپروم روسيه نشان داده که قصد عقب نشستن در اين ماجرا را ندارد.هند قصد دارد با استخراج گاز از ميدان فرزاد ب ايران، آن را براي تامين نيازهاي خود، به داخل خاک خود ارسال کند.

خريد نفت هند از ايران ۹ درصد کاهش يافت

در اين شرايط، آمارهاي کشتيراني نشان مي‌دهد که هند احتمالا به تلافي عدم واگذاري حق توسعه ميدان گازي فرزاد ب ايران به شرکت‌هاي اين کشور، خريد نفت خود از ايران را به پايين‌ترين رقم از ژوئن ۲۰۱۶ تاکنون رسانده است.

آمارهاي کشتيراني نشان مي‌دهد که هند احتمالا به تلافي عدم واگذاري حق توسعه ميدان گازي فرزاد ب ايران به شرکت‌هاي اين کشور، خريد نفت خود از ايران را به پايين‌ترين رقم از ژوئن 2016 تاکنون رسانده است.

بر اساس آمارهاي ردگيري کشتي‌ها که از منابع مختلف به دست آمده و همچنين آمارهاي موسسه تامسون رويترز، هند، بزرگترين مشتري نفتي ايران پس از چين، در ماه مي، روزانه 487 هزار و 600 بشکه نفت از تهران خريداري کرده که در مقايسه با ماه آوريل حدود 9 درصد کاهش نشان مي‌دهد و حدود 40 درصد کمتر از بيشترين خريد ثبت شده در ماه اکتبر است.بخش عمده‌اي از تحريم‌هاي غرب عليه برنامه هسته‌اي ايران در ژانويه سال گذشته برداشته شد و خريد نفت هند از ايران دو ماه بعد يعني در مارس 2016 شروع به افزايش کرد.

اما هند گفته به دليل اختلاف با تهران برسر توسعه ميدان گازي فرزاد ب، قصد دارد در سال مالي منتهي به مارس 2018، حدود يک چهارم خريد نفت خود از ايران را کاهش دهد.

رسانه‌هاي روسي و هندي اخيرا گزارش داده اند، ايران احتمالا موافقتنامه‌اي براي اعطاي امتياز توسعه ميدان گازي فرزاد ب به شرکت گازپروم روسيه امضا کرده است.ايران ماه گذشته اعلام کرد که هند پيشنهاد قابل قبولي در مورد توسعه فرزاد ب ارائه نداده است.

به نظر مي‌رسد، بخشي از کاهش واردات هند از ايران احتمالا به دليل کاهش ميزان تقاضا بوده است. هند در ماه مي‌مجموعا حدود 4.2 درصد کمتر نسبت به ماه آوريل نفت وارد کرده که ناشي از تعطيلي پالايشگاه 180 هزار بشکه‌اي باتيندا براي انجام عمليات بهسازي بوده است.

در 5 ماهه نخست سال 2017، واردات نفت هند از ايران جهشي حدودا 64 درصدي را نشان مي‌دهد.هرچند صادرات نفت ايران به هند در حال کاهش است، اما فروش نت اين کشور به اروپا و ترکيه به بالاترين رقم از زمان لغو تحريم‌ها در سال 2016 رسيده است.

روسيه گاز ايران را به هند صادر مي‌کند


درعين حال به نظرمي‌رسد، هنوز رابطه نفتي ايران و هند گرم است، چرا که معاون رئيس کميته مديريت شرکت گازپروم روسيه گفت، اين شرکت روسي در حال مذاکره براي تحويل گاز به هند است. وي همچنين احتمال عمليات سواپ گاز با ايران را در اين زمينه دور از انتظار ندانست.

الکساندر مدودف، معاون رئيس کميته مديريت شرکت گازپروم روسيه گفت، اين شرکت روسي در حال مذاکره براي تحويل گاز به هند است. وي همچنين احتمال عمليات سواپ با ايران و چين را دور از انتظار ندانست.

مدودف گفت: «در حال حاضر ما داريم روي يک پروژه بلندپروازانه تر بحث مي‌کنيم که عبارت از عرضه گاز به هند است و استفاده احتمالي از معاملات تبادل (گاز) بين روسيه، چين و ايران را نيز شامل مي‌شود.»

رسانه‌هاي روسي پيشتر خبر داده بودند که شرکت گازپروم قصد دارد قراردادي با شرکت ملي نفت ايران براي ساخت يک کارخانه گاز مايع به امضا برساند. اين کارخانه از گاز طبيعي توليدي ايران در ميدان پارس جنوبي استفاده خواهد کرد و محصول نهايي به کشورهاي هند، کامبوج و لائوس صادر خواهد شد.

احتمال انجام سواپ گازي بين ايران و شرکت گازپروم روسيه براي ارسال به هند در حالي مطرح مي‌شود که در طي هفته‌هاي گذشته شرکت نفتي لوک اويل از آغاز اجراي قرارداد سواپ نفتي با ايران براي تامين نفت مورد نياز پالايشگاه‌هاي اين کشور در اروپا خبر داده بود.

برچسب ها: تصاحب ، فرزاد ، هند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: