آخرین اخبار
کد خبر: ۱۶۱۵۱
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
وزير نفت تاکيد کرد؛
خبرنگاري از وزير نفت پرسيد که گفته مي‌شود مذاکرات با هندي‌ها در خصوص صادرات گاز به نتيجه نرسيده است و يک شرکت روسي جايگزين شرکت هندي شده است آيا شما اين را تاييد مي‌کنيد يا خير؟ و براي توسعه ميدان 'فرزاد بي' چه برنامه‌اي داريد؟
وزير نفت درباره ارتباط ايران با قطر در ميدان مشترک پارس جنوبي گفت: مساله خاصي نيست و طبق روال و برنامه‌هايي که داشتيم ادامه خواهد داشت.

بيژن زنگنه پس از پايان جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به اين پرسش که وضعيت سياسي پيش آمده براي کشور قطر، چه تاثيري در فعاليت ما در ميدان مشترک با اين کشور خواهد داشت، گفت: براساس روال و برنامه‌اي که داشتيم ادامه خواهد داشت و مساله خاصي نيست.

خبرنگاري از وزير نفت پرسيد که گفته مي‌شود مذاکرات با هندي‌ها در خصوص صادرات گاز به نتيجه نرسيده است و يک شرکت روسي جايگزين شرکت هندي شده است آيا شما اين را تاييد مي‌کنيد يا خير؟ و براي توسعه ميدان 'فرزاد بي' چه برنامه‌اي داريد؟

زنگنه پاسخ داد: ما با هندي‌ها بر سر توسعه فرزاد بي و قيمت گازي که از ما برداشت مي‌کنند به توافق نرسيديم اما هنوز مذاکراتمان با هندي‌ها تمام نشده است.

وي ادامه داد: اما براي اين که وقتمان تلف نشود، دو مسير موازي را دنبال مي‌کنيم. يکي با شرکت گازپروم روسيه درباره ميدان 'فرزاد بي و ايA , B ' در حال گفت و گو و پيشنهاد آنها هستيم. دوم اين که دوباره خودمان مطالعات ميدان فرزاد را شروع کرديم که اگر قرار شد به روش ديگري ميدان را توسعه دهيم مطالعاتش را داشته باشيم و فرصت را از دست ندهيم.

وزير نفت در پاسخ به اين سوال که کارگروه‌هاي تشکيل شده در وزارت نفت با چه هدفي است و تا پايان امسال چه تعداد پروژه ملي به بهره برداري مي‌رسد؟ گفت: اين کارگروه‌ها براي عقد قرارداد است و براي به بهره برداري رساندن پروژه‌ها نيست. در ضمن اول بايد قرارداد پروژه‌اي منعقد شود و چند سال طول مي‌کشد تا به بهره برداري برسد.

زنگنه ادامه داد: کارگروه تشکيل شده هر کدام از ميدان‌ها براي قراردادهاي بالادستي نفت است. يک بخش فني دارد که طرح توسعه ميدان را بررسي مي‌کنند و با طرف‌هاي خارجي مذاکره مي‌کنند و بعد از آن ، طرحي که به تفاهم برسيد مسيري دارد که ابتدا در شوراي فني در سطح برنامه ريزي مديريت تلفيقي شرکت نفت مي‌رود و بعد از آن هم اگر لازم باشد به شوراي عالي مخازن مي‌رود.

وي درپاسخ به سوالي درباره اين که مدعي شدند توليد بنزين ستاره خليج فارس بعد از افتتاح کاهش پيدا کرده است، گفت: نه. ما آن زمان هم گفتيم توليد مستمر شروع شده است و همان جريان ادامه دارد و در حال تثبيت توليد در آنجا هستيم.

زنگنه تاکيد کرد: من هيچ وقت نگفته بودم در بنزين خودکفا مي‌شويم، کيهان گفت خودکفا شديم و خودش هم بايد جوابگو باشد.

وزير نفت در پاسخ به سوال خبرنگاري که پرسيد پرونده گاز ترکيه همچنان باز مانده است و آيا حاضر هستيد متن حکم و بحث‌هايي که شده منتشر کنيد تا ارتباطش با کرسنت مشخص شود ؟گفت: اصل داستان و تشريح آن را مي‌توانيم توضيح دهيم، اما بحث حکم محرمانه است و دو طرف نمي‌تواند آن را منتشر کنند، اما در اختيار گذاشتن اين سندها به مراجع رسمي‌کشور هيچ مشکلي ندارد و مي‌تواند قرار بگيرد.

وي درباره اين که ما الان چه مقدار به اروپا نفت صادر مي‌کنيم و آيا قرار است که افزايش پيدا کند، گفت: قبلا هم گفتم ما در صدد تنوع مشتريان مان هستيم. در طول تحريم ما 5 مشتري داشتيم و الان اضافه شده و در حال اضافه شدن است. اما بدانيد که قيمت فروش نفت ما معمولا به شرق دور بيشتر از اروپا است.

برچسب ها: قطر ، ایران ، همکاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: