آخرین اخبار
کد خبر: ۱۵۳۰۹
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گروه انرژي: مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس جنوبي مي‌گويد: پارس جنوبي مانند يک کلاف سردرگم که نه سر داشت و نه ته به دولت يازدهم تحويل داده شد. پارس جنوبي را پول نساخت بلکه تدبير و
 عشق ساخت.
به گزارش ايسنا، محمد مشکين‌فام در نشست خبري که در دومين روز از بيست‌ودومين نمايشگاه بين‌المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي‌برگزار شد، با اشاره به تحريم‌ها عليه ايران، اظهار کرد: در شرايط تحريم مجبور بوديم هر چيزي که به دست‌مان مي‌رسد را مورد استفاده قرار دهيم و در خريد تجهيزات با محدوديت مواجه بوديم. پيمانکاران براي خريد تجهيزات اقدام مي‌کردند اما با بن‌بست مواجه مي‌شدند. از سوي ديگر مديريت منسجم نبود و آشفتگي پيش مي‌آمد. 
وي افزود: همچنين در سال‌هاي قبل کارهايي پيش نياز انجام نمي‌شد و دوباره کاري صورت مي‌گرفت و خريدها چند برابر و تکراري مي‌شد. تاخير در بهره برداري از فازهاي ۱۷، ۱۸، ۱۵ و ۱۶ به دليل اين مسائل بود. در آن زمان مديريت پويايي که مسائل را دنبال کند ديده نمي‌شد. حتي موردي وجود داشت که ۱۲ دفعه مديرعامل يکي از زيرمجموعه‌ها تغيير کرد.
مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس در مورد اقدامات دولت يازدهم در توسعه فازهاي پارس جنوبي، اظهار کرد: اولين کاري که انجام شد لوله‌کشي مجدد بود و بخشي از انرژي پيمانکار بعد از سال ۱۳۹۲ به اين کار اختصاص داشت. از سوي ديگر شرکت‌هاي خارجي پول را گرفته بودند اما طوري که بايد و شايد خرج نمي‌شد، در واقع پول داده شده بود اما کاري در قبال آن انجام نشده بود. ما فازهاي پارس جنوبي را با مشقت و تدبير جمع‌ و جور کرديم. به ما يک کلاف سردرگم تحويل داده بود که نه سر داشت و نه ته.
مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس در ادامه در مورد نحوه توسعه ميدان فرزاد، تصريح کرد: شرکت پتروپارس مشاور توسعه اين ميدان نيست بلکه به صورت MC کمک مي‌کند. ميدان فرزاد شبيه به پارس جنوبي نيست و بايد در مورد آن طراحي پايه انجام شود.
وي با تاکيد بر اين‌که توسعه فرزاد B در اولويت قرار دارد، توضيح داد: عمده گاز در فرزاد B است. ۸۰ درصد گاز در فرزاد B و تنها ۲۰ درصد گاز در فرزاد الف قرار دارد به همين دليل اولويت توسعه با فرزاد B است.
مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس در ادامه با اشاره به طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبي، اظهار کرد: سعي مي‌کنيم تا پايان سال دو سکوي اين فاز را وارد مدار کنيم. همچنين خط لوله دريا تکميل مي‌شود. سکوها در يارد ايزايکو آماده است. همچنين همه قطعات زنجيره توليد اين فاز آماده هستند و تلاش مي‌شود يک ميليارد فوت مکعب گاز توليدي فاز ۱۴ تا پايان سال به پالايشگاه خشکي منتقل شود.
مشکين‌فام با بيان اين‌که در زمينه ارتقاي توان پيمانکاران ايراني در بخش‌هاي مختلف با شرکت‌هاي بين‌المللي کلنج داريم، افزود: هنگامي‌که با پيمانکاران خارجي وارد مذاکره مي‌شويم ۵۰ درصد انرژي ما صرف اين مسائل مي‌شود که سهم شرکت‌هاي ايراني در پروژه‌ها حفظ شود و با جديت اين موضوع را دنبال مي‌کنيم.
مشکين‌فام با اشاره به کميته مشترک بين ايران و قطر در مورد پارس جنوبي، گفت: با قطر حدود ۱۵ جلسه داشتيم و در اين جلسات اطلاعات مبادله مي‌شود تا به صورت صيانتي بتوانيم از مخزن برداشت کنيم. به عبارت ديگر ايران و قطر در برنامه‌هاي توسعه‌اي يک ديگر دخالتي نمي‌کنند و تمرکز بيشتر روي اطلاعات مخزن است و قطر اطلاعاتي که در مورد چاه‌هاي توصيفي اطراف مرز دارد اطلاعاتي ارائه مي‌کند. اين کميته بيشتر هماهنگي است تا تعيين تکليف.
وي با اشاره به بروز حادثه در خط لوله فاز ۱۹ اظهار کرد: علت اين مساله هنوز روشن نشده است حتي قطعات آن را بيرون آورديم اما آثاري از خوردگي وجود نداشت. از پژوهشگاه صنعت نفت درخواست کرديم روي اين موضوع کار کند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: