آخرین اخبار
کد خبر: ۱۵۲۰۰
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رويترز به نقل از منابع آگاه خبر داد در پي اختلاف ميان دهلي نو و تهران بر سر توسعه يک ميدان گاز طبيعي، هند قصد دارد خريد نفت از ايران را به ميزان يک چهارم نسبت به سال ميلادي گذشته کاهش دهد.
به گزارش ايسنا، پيش از کاهش حجم واردات، هند تهديد کرده بود اگر حقوق توسعه ميدان گاز طبيعي فرزاد B به يک کنسرسيوم هندي اعطا نشود، به پالايشگاه‌هاي دولتي شامل هندوستان پتروليوم، بهارات پتروليوم، پالايشگاه و پتروشيمي‌مانگلور و شرکت نفت هند دستور خواهد داد خريد نفت از ايران را کاهش دهند.
طبق گفته منابع آگاه از قراردادهاي برنامه ريزي شده، کاهش حجم خريد، ميزان واردات نفت ايران از سوي هند در سال مالي جاري را به ۳۷۰ هزار بشکه در روز مي‌رساند.
طبق آمار نفتکش‌ها، هند پس از چين بزرگترين مشتري نفتي ايران است و سال ميلادي گذشته حدود ۵۱۰ هزار بشکه در روز نفت از ايران وارد کرد.
بنا بر اظهارات منابع آگاه، واردات کمتر نفت از ايران در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۷ شامل ۱۹۹ هزار بشکه در روز از سوي پالايشگاه‌هاي دولتي است که حدود يک سوم نسبت به سال گذشته کاهش خواهد داشت. پالايشگاه‌هاي خصوصي اسار و HPCL-ميتال انرژي قراردادهاي سال گذشته را براي خريد به ترتيب ۱۲۰ هزار بشکه در روز و ۲۰ هزار بشکه در روز تجديد کردند.
اکثر پالايشگاه‌هاي دولتي در تماس رويترز، حاضر به اظهارنظر در اين باره نشدند.وزارت نفت هند هم از اظهارنظر در اين باره خودداري کرد.
تحليلگران مي‌گويند بجز اختلاف بر سر توسعه ميدان گاز طبيعي، هند از کاهش اختلاف قيمت ميان نفت برنت و نفت دوبي که واردات بيشتر نفت از اروپا به آسيا را جذاب‌تر کرده است، سود مي‌برد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: