آخرین اخبار
کد خبر: ۱۴۹۶۴
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
 درحالي که مذاکره ايران با هند براي توسعه ميدان گازي فرزاد B از مرداد ماه سال ۱۳۸۸، آغاز شد، اين مذاکرات بعد از حدود 6 سال نه تنها به نتيجه نرسيد بلکه کار ايران و هند در اين زمينه به گروکشيد رسيد و اين ميدان همچنان چشم انتظار توسعه نشسته است. توسعه‌اي که اخيرا راه‌هاي مختلفي براي دست‌يابي به آن پيشنهاد شده است.
مذاکراتي که از سالي به سال ديگر موکول مي‌شد بدون اينکه نتيجه‌اي در پي داشته باشد. در نهايت ۲۱ فروردين ۱۳۹۵ بود که وزير نفت و گاز هند گفت مذاکرات در مورد فرزاد B پيش از تحريم‌ها صورت گرفته و بنابراين خارج از مناقصه به شرکت هندي داده مي‌شود.به گفته «پرادان» اگرچه هنوز توافقي براي قيمت‌گذاري گاز ميدان فرزاد B صورت نگرفته اما اين پروژه حتما به يک شرکت هندي مي‌رسد.
بلاتکليفي درمورد اين ميدان همچنان ادامه داشت تا اينکه علي اکبر شعبان پور، مدير عامل شرکت نفت و گاز پارس در اواسط تيرماه 1395 با اشاره به اين‌که تصميم نهايي در مورد ميدان فرزاد B را شرکت ملي نفت مي‌گيرد، گفت شرکت هندي پيمانکار تنها تا سپتامبر فرصت ارائه‌ي مدل‌هاي تجاري خود را در مورد اين ميدان دارد و هندي‌ها بايد مدل مالي خود را در اين زمينه ارائه دهند.وي با رد هرگونه اختلاف مالي در زمينه‌ي توسعه اين ميدان خاطر نشان کرده بود طبق قرارداد قبلي که با هندي‌ها در مورد فرزاد B داشتيم مدل مالي متفاوت بود و در آن زمان با شرايطي که قيمت نفت بالا بود، تجاري بودن اين پروژه مورد بررسي قرار گرفته بود.
مدير عامل شرکت نفت و گاز پارس ادامه داده بود اما با پايين‌ آمدن قيمت نفت بايد بار ديگر مساله‌ي تجاري بودن توسعه اين ميدان از سوي هندي‌ها بررسي شده و مدل مالي آن ارائه شود تا در نهايت مساله تجاري بودن انجام پروژه به تاييد وزارت نفت برسد.همچنين شعبانپور اعلام کرده بود هند تا سپتامبر سال جاري يعني اواخر شهريور و اوايل مهر 1395فرصت دارد مدل مالي خود را به وزارت نفت ارائه دهد و در غير اين صورت تصميم‌گيري در مورد ادامه يافتن اين قرارداد بسته به نظر وزارت نفت خواهد بود.
زمان هندي‌ها در حالي قرار بود در اوايل مهرماه به پايان برسد که علي کاردر، مديرعامل شرکت ملي نفت ايران، در اواسط آذر ماه 1395 اعلام کرد براي توسعه ميدان فرزاد B با هند به مدل فني نسبتا نزديک شديم و اکنون بحث مالي و اقتصادي مطرح است. تنها دو هفته بعد از اظهارات وي، مشکين فام، مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت قرارداد توسعه ميدان فرزاد B به زودي امضاء مي‌شود.قراردادي که هرگز نهايي نشد تا اينکه وزير نفت، اواخر سال گذشته اعلام کرد پيشنهاد هندي‌ها مورد قبول نبوده و نامه‌اي نوشته شده که آنها بايد بيايند و آن را تصحيح کنند. در موازات اين يک راه ديگري را دنبال مي‌کنيم که روش ديگري بوده و بعدا اعلام مي‌شود اما هندي‌ها وقت زيادي ندارند.
اما تير خلاص را وزير نفت کشورمان در اوايل اسفند سال گذشته زد و صراحتا اعلام کرد پيشنهاد هند مورد بحث قرار مي‌گيرد اما با آن‌ها به توافق نرسيديم و بعيد است به اين سادگي به توافق برسيم. زيرا فاصله پيشنهاد ما و هندي‌ها از نظر قيمت خريد گاز زياد است. بنابراين ممکن است توسعه اين ميدان به شرکت ديگري داده شود.
خبري که گويا به مذاق هندي‌ها خوش نيامد و رسانه‌هاي هندي اخيرا به نقل از يک منبع آگاه هندي اعلام کردند با توجه رد اعطاي امتياز توسعه ميدان گازي «فرزاد ب» ايران به شرکت‌هاي هندي، پالايشگاه‌هاي دولتي هند قصد دارند ميزان خريد نفت خود از ايران را در سال ۱۸-۲۰۱۷ يک پنجم کاهش دهند و اگر در تصميم تهران تغييري حاصل نشود، ميزان کاهش خريد را بيشتر خواهند کرد.
با وجود اينکه ايران و هند بر سر ميدان گازي فرزاد B به توافق نهايي نرسيدند و کارشان به تهديد و گرو کشي رسيد، علي کاردر،مديرعامل شرکت ملي نفت ايران چندي پيش به ايسنا گفت اگر هندي‌ها باز هم اظهار علاقه کنند و بتوانند مشکلات خود را در زمينه مالي برطرف کنند، مذاکره با آن‌ها را متوقف نمي‌کنيم.
وي همچنين از آماده سازي اسناد براي توسعه ميدان گازي فرزاد B به صورت EPCF خبر داد و افزود براي توسعه اين ميدان پکيج‌هاي مستقلي به صورت EPCF (مهندسي، تامين کالا و ساخت، اجرا و تامين مالي) در بازار عرضه مي‌شود. براي اين اقدام با يک مشاور وارد مذاکر شده‌ايم و اين مشاور در حال آماده‌سازي اسناد مربوطه است.
بر اساس اين گزارش، حجم گاز درجاي ميدان گازي فرزاد B ، بيش از ۲۱ تريليون فوت‌ مکعب برآورد شده که ۱۲.۵ تريليون آن قابل استحصال است و طبق برنامه قرار است با توسعه ميدان در فاز نخست از اين ميدان روزانه ۱.۱ ميليارد فوت مکعب گاز توليد شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: