آخرین اخبار
کد خبر: ۱۴۹۴۱
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
وزير نيرو در آيين امضاي دو تفاهم نامه براي رفع مشکلات آب و فاضلاب خوزستان گفت: بايد تمام امکانات موجود را براي اجراي پروژه‌هاي خوزستان بسيج کرد.
به گزارش ايسنا، وزير نيرو با اشاره به اهميت اجراي پروژه‌هاي جديد براي خوزستان گفت: بايد از تمام ظرفيت‌هاي موجود براي تجهيز مالي اين پروژه‌هاي عظيم استفاده کرد.وزارت نيرو از يک سال پيش براي تامين مالي اين پروژه‌ها با شرکت‌هاي معتبري از کشورهايي چون فرانسه، ژاپن، کره جنوبي، استراليا و ... وارد مذاکره شده است.بايد توجه داشت که با توجه به کاهش درآمدهاي دولت امکان تامين مالي کليه پروژه‌ها از طريق صرفا امکانات داخلي وجود ندارد و اميدواريم بتوانيم از طريق فاينانس بخشي از اين پروژه‌ها را به سرانجام برسانيم.
وزير نيرو تاکيد کرد: بايد تمام ابزارها و امکانات موجود را در اين زمينه بسيج کرد و نبايد گذاشت مردم عزيز خوزستان بيش از اين معطل افتتاح پروژه‌ها بمانند.
وي خاطرنشان کرد: البته براي اجراي برخي از اين پروژه‌ها راه حل‌هاي کم هزينه تري مانند استفاده از ظرفيت برخي نيروگاه‌هاي استان براي نصب آبشيرين کن بجاي بخش بخار وجود دارد که بايستي بيشتر مورد بررسي قرار گيرد. چيت چيان ادامه داد: بيش از ۹۵۰۰ ميليارد تومان قرار است در سه سال آتي براي آبرساني و طرح‌هاي تصفيه فاضلاب استان هزينه شود.وي گفت: اميدواريم اجراي اين طرح‌ها بتواند بخشي از عقب ماندگي‌هاي استان را جبران کند، نبايد فراموش کرد که خوزستان اسوه مقاومت و ايثار ما در ۸ سال جنگ تحميلي بوده است و ما به مردم اين استان مديونيم.
همچنين، سازمان برنامه و بودجه، وزارت نيرو، قرارگاه خاتم الانبيا(ص) و استانداري خوزستان تفاهمنامه رفع مشکلات آب و فاضلاب استان خوزستان را در سه بخش اصلي آبرساني، ساخت تاسيسات فاضلاب شهري و اصلاح و بازسازي شبکه توزيع آب شهري به ارزش 95 هزار و 417 ميليارد ريال امضا کردند.
کل اعتبار مورد نياز طرح‌هاي آبرساني استان خوزستان 74 هزار و 527 ميليارد ريال است که بايد در سه سال به پايان برسند.کل اعتبار مورد نياز براي ايجاد تاسيسات شبکه فاضلاب شهري استان خوزستان نيز 14 هزار و 900 ميليارد ريال تعيين شده است.طرح اصلاح و بازسازي شبکه توزيع آب شهري استان خوزستان نيز پنج هزار و 990 ميليارد ريال تعريف شده است.
قرارگاه سازندگي خاتم الانبيا نيز به عنوان پيمانکار طرح الغدير بخشي از منابع مالي مورد نياز را تامين مي‌کند.فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم الانبيا (ص) اين طرح‌ها را در زمره طرح‌هاي ملي دانست و گفت: نبايد انتظار داشت اين قرارگاه بتواند سهم قابل توجهي از منابع مالي آن را تامين کند.به گفته عبدالله عبداللهي، يک هزار و 500 ميليارد تا يک هزار و 800 ميليارد ريال از اعتبار طرح الغدير از سوي قرارگاه تامين مي‌شود.وي افزود: 70 درصد هزينه اين طرح‌ها مربوط به خريد کالاست و اگر منابع مشخصي براي آن مشخص نشود، اين طرح‌ها قابليت اجرايي نخواهد داشت.
آبرساني به شهرهاي اهواز، آبادان، خرمشهر، شادگان و دشت آزادگان در قالب طرح الغدير تعريف شده و شهرهاي انديمشک و دزفول نيز به آن اضافه شده است.اعتبار مورد نياز اين طرح که 29 درصد پيشرفت فيزيکي کرده است و آب آن از سد دز تامين مي‌شود، 36 هزار ميليارد ريال است.پنج ميليون و 800 هزار نفر يا نيمي‌از جمعيت استان خوزستان در 25 شهر و بيش از يک هزار روستا زير پوشش اين طرح قرار مي‌گيرند.
همچنين براي طرح آبرساني به شهرها و روستاهاي شمال شرق استان خوزستان شامل ايذه، باغملک، قلعه تل، ميداود، صيدون، رامهرمز و هفتگل که 755 هزار نفر را زير پوشش قرار مي‌دهد، 15 هزار و 40 ميليارد ريال اعتبار تعريف شده است.پيشرفت فيزيکي اين طرح نيز 25 درصد برآورد مي‌شود.سومين طرح مربوط به شهرها و روستاهاي رامشير، اميديه و ميانکوه، آغاجاري، هنديجان، بندر امام، ماهشهر و شهرک‌هاي شهيد چمران در جنوب شرق استان خوزستان است که 963 هزار نفر را در برمي‌گيرد.پيشرفت فيزيکي آن تاکنون 24 درصد است و با 18 هزار و 489 ميليارد ريال اعتبار اجرا مي‌شود.
همچنين سد گتوند براي تامين آب در طرح آبرساني به 465 هزار نفر از ساکنان شهرها و روستاهاي ويس، شوشتر، گتوند، ملاثاني، صالح شهر، شرافت، ترکالکي و سماله در نظر گرفته شده است.اين طرح با چهار هزار و 300 ميليارد ريال اعتبار اجرا مي‌شود و 32 درصد پيشرفت فيزيکي دارد.طرح آبرساني به شهرها و روستاهاي مسجدسليمان، لالي و انديکا نيز با 700 ميليارد ريال اعتبار اجرا مي‌شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: