آخرین اخبار
کد خبر: ۱۴۲۸۰
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
عضو انجمن بهينه‌سازي مصرف انرژي ايران گفت: ايران معادل ۱۰ برابر جمعيت خود انرژي مصرف مي‌کند و در واقع هر چهار سال مصرف انرژي ما دو برابر مي‌شود. اگر همين روال را ادامه دهيم در سال ۱۴۰۵ به واردکننده انرژي تبديل خواهيم شد.
در نشست خبري عضو انجمن بهينه‌سازي مصرف انرژي ايران برنامه‌هاي اين انجمن براي کاهش مصرف انرژي در ساختمان‌ها تشريح شد.
فرزاد کياست گفت:در سال ۸۴ برنامه‌اي را براي انرژي‌ ساختمان تدوين کرديم و در آن سال برخي پيش‌بيني‌ها در مورد ميزان جمعيت و بحران آب انجام داديم که در نهايت همه آنها درست از آب در آمد اما در حوزه مصرف انرژي ساختمان نتوانستيم ميزان واقعي را درست پيش‌بيني کنيم زيرا در اين مدت مصرف انرژي چنان افزايش پيدا کرده بود که من مي‌توانم بگويم ما بدمصرف‌ترين مردم کره زمين در حوزه انرژي هستيم.
وي ادامه داد: ايران معادل ۱۰ برابر جمعيت خود انرژي مصرف مي‌کند و در واقع هر چهار سال مصرف انرژي ما دو برابر مي‌شود. اگر همين روال را ادامه دهيم در سال ۱۴۰۵ تبديل به واردکننده انرژي خواهيم شد.
عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني ايران گفت: ساختمان‌سازي، طرح‌هاي معماري و عدم نظارت از دلايلي است که سبب شده مصرف انرژي ساختمان ما افزايش پيدا کند. ما در قانون براي کاهش مصرف انرژي مبحث ۱۹ را داريم که رعايت آن هيچ‌گونه الزامي‌ندارد و شهرداري‌ها نيز که متولي اجراي آن هستند نظارتي اعمال نمي‌کنند.
وي در خصوص تکنولوژي‌هاي استفاده شده در حوزه گرمايشي و سرمايشي گفت: بيشترين تکنولوژي که امروز مصرف مي‌کنيم منسوخ شده است و حتي در کشورهايي که کالاهاي سرمايشي و گرمايشي را به ما صادر مي‌کنند استفاده نمي‌شود.به سبب تحريم‌ها دچار عقب‌ماندگي زيادي شديم و امروز هم اگر خط توليدي وجود دارد براي تکنولوژي ۳۰ سال پيش است.
کياست در خصوص فعاليت‌هاي اين انجمن براي بالا بردن بهره‌وري انرژي ساختمان گفت: با برگزاري سمينارها و مذاکرات با شرکت‌هاي مختلف اعم از داخلي و خارجي سعي مي‌کنيم آنها را به سمت استفاده از آخرين تکنولوژي روز دنيا هدايت کنيم. همه اينها در موضوع مبحث ۱۹ و مذاکراتي که با وزارت راه و شهرسازي داشتيم برخي از نظرات ما دربرنامه 
ششم توسعه گنجانده شد.
عضو اتاق بازرگاني ايران در پايان گفت: بخش خصوصي را وارد حوزه ساخت نيروگاه نکرده‌ايم و به همين دليل است که امروز بيشتر نيروگاه‌ها با ۳۰ درصد بهره‌وري کار مي‌کنند. بخش خصوصي به سبب نگاه اقتصادي که دارد سعي مي‌کند که حداقل اتلاف منابع را نداشته باشد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: