آخرین اخبار
کد خبر: ۱۴۱۹۲
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
شرکت او ان جي سي ويدش هند، طرح بيش از ۳ ميليارد دلاري توسعه ميدان گازي فرزاد ب ايران را نهايي کرده و احتمالا تا ماه سپتامبر قرارداد توسعه اين ميدان امضا خواهد شد.
به گزارش ميلنيوم پست، در طرح جديد که به شرکت نفت فراساحل ايران ارائه شده، تاسيسات مايع سازي براي تبديل گاز به ال ان جي جهت سهولت در ارسال به کشورهايي نظير هند در نظر نگرفته 
شده است.
دو کشور ابتدا قرار بود تا نوامبر 2016 اين قرارداد را نهايي کنند، اما بعدا دو طرف توافق کردند که زمان انعقاد نهايي را تا فوريه 2017 تمديد کنند.اکنون قراراست اين قرارداد پس از توافق طرفين بر سر قيمت و نرخ بازگشت سرمايه شرکت هندي تا ماه سپتامبر به امضا برسد.
منابع آگاه گفتند، در طرح جديد، شرکت هندي بعضي از تاسيسات توليدي را تعديل کرده و هزينه کل پروژه را پايين آورده است. ايران قبلا با طرح 10 ميليارد دلاري ارائه شده براي توسعه ذخاير گازي 12.5 تريليون فوت مکعبي واقع در ميدان فرزاد ب و کارخانه مايع سازي گاز مخالفت کرده بود.
گفتني است، ايران در سال 2014 ميلادي در واکنش به تاخير چند ساله شرکت‌هاي هندي در توسعه ميدان گازي «فرزاد بي» اعلام کرد که قصد دارد نام اين ميدان را در فهرست ميدان‌هاي آماده واگذاري قرار دهد تا پس از رفع تحريم‌ها، سرمايه گذاران جديدي براي آن پيدا شود.
پس از اعلام اين خبر، هندي‌ها رايزني با مقام‌هاي صنعت نفت کشورمان را آغاز کردند تا بتوانند بار ديگر به اين ميدان دريايي که در قلب خليج فارس قرار گرفته است، بازگردند.گفت وگو‌هاي فشرده‌اي ميان هيات‌هاي ايراني و هندي درباره چگونگي بازگشت هندي‌ها به اين ميدان برگزار شده است که همچنان ادامه دارد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: