آخرین اخبار
کد خبر: ۱۱۸۸۰
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گروه بين الملل: پنج‌شنبه شب محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه در صفحه توييتري خود نوشت: آتش‌بس در سوريه دستاورد بزرگي است. بايد با استفاده از اين فرصت به مبارزه با ريشه‌هاي افراط و ترور پرداخت. طرح آتش بس شامل خودداري دولت سوريه و مخالفان از سيطره بر مناطق تحت کنترل يکديگر مي‌شود.اين طرح آتش بس از پنج شنبه شب در سوريه اجرا شده است.اين طرح آتش بس توسط روسيه و ترکيه تهيه و تدوين شده بود.دولت روسيه هم از آغاز آتش از خبر داد.
اين طرح آتش بس از سوي دولت سوريه و مخالفان مسلح مورد تاييد قرار گرفته است.براساس خبرهاي غيررسمي‌منتشر شده از اين طرح آتش بس، قرار است در صورت موفقيت آتش بس، مذاکرات دولت سوريه و مخالفان در شهر آستانه پايتخت قزاقستان آغاز شد.طرح آتش بس شامل خودداري دولت سوريه و مخالفان از سيطره بر مناطق تحت کنترل يکديگر مي‌شود همچنين روسيه و ترکيه ضامن اجراي آتش بس از سوي دولت سوريه و مخالفان هستند.
مسکو سند نظارت بر آتش‌بس در سوريه را امضا مي‌کند
رئيس‌جمهوري روسيه نيز در اين راستا تأکيد کرد که توافق درباره آتش‌بس در سوريه حاصل شده و آمادگي براي ازسرگيري گفت‌وگوهاي صلح سوريه وجود دارد.
«ولاديمير پوتين»، رئيس جمهوري روسيه نيز اعلام کرد، توافق درباره آتش بس سوريه حاصل شده است و آمادگي براي آغاز گفت‌وگوهاي صلح سوريه وجود دارد.رئيس‌جمهوري روسيه اعلام کرد، نمايندگان معارضان و دولت سوريه براي آتش‌بس در اين کشور توافق کردند.پوتين تأکيد کرد: «دولت و معارضان سوريه توافق کرده‌اند که به ميز مذاکرات بازگردند».وي همچنين گفته است، مسکو سند نظارت بر آتش‌بس در سوريه را امضا خواهد کرد.بنا بر گزارش شبکه «راشاتودي»، پوتين اعلام کرده سه توافق درباره حل بحران سوريه امضا خواهد شد.
فرمانده کل قواي روسيه تصريح کرد اين اسناد عبارتند از سند آتش‌بس در سوريه، مجموعه اقدامات لازم براي نظارت بر آن و بيانيه در خصوص آمادگي آغاز گفت‌وگوهاي صلح سوريه.وي گفته است، اين توافقات شکننده هستند و نيازمند نظارت و توجه خاص و همچنين تحمل هستند.رئيس‌جمهور روسيه در بخش ديگري از اظهاراتش تأکيد کرد، مسکو به حمايت خود از دمشق ادامه خواهد داد. بنا بر گزارش خبرگزاري «تاس»، پوتين در ديدار با وزراي خارجه و دفاع روسيه گفت: «گزارش‌هايي رسيده مبني بر اينکه چند ساعت پيش تحولي که همه ما منتظرش بوديم، و مدتها براي آن تلاش کرديم، محقق شده است. سه سند امضا شده است».وي در اين نشست افزود: «آتش‌بس ميان دولت سوريه و معارضان مسلح يک از اين اسناد است. يک بسته اقدامات براي کنترل آتش‌بس نيز سند ديگر است و بيانيه آمادگي براي ورود به گفت‌وگوهاي صلح سوريه نيز سومين سند است».رئيس‌جمهوري روسيه تأکيد کرده است، روسيه، ترکيه و ايران تعهداتي را براي تضمين را‌ه‌حل صلح آميز در سوريه بر عهده گرفته‌اند.
آتش‌بس سوريه، تسليم ‌آمريکا در برابر ايران و روسيه است
يک سناتور ارشد آمريکايي اعلام کرد که آتش‌بس جديد به دست آمده در سوريه تسليم آمريکا در برابر ايران و روسيه خواهد بود.
به گزارش پايگاه خبري هيل، ليندسي گراهام سناتور برجسته جمهوري‌خواه در واکنش به آتش‌بس جديد اعلام شده در سوريه گفت: اين آتش‌بس ممکن است اختيارات زيادي به روسيه و ايران دهد.او همچنين از اين‌که ترکيه به روسيه در راستاي ضمانت کننده آتش‌بس ميان اسد و مخالفان او پيوسته است ابراز نگراني کرد و مدعي شد: اين توافق آتش‌بس به ايران براي کنترل دمشق راه مي‌دهد بنابراين؛ به جاي آن‌که مشکلي را حل کند باعث ايجاد مشکل خواهد شد.
استقبال اتحاديه عرب از آتش بس سوريه
دبيرکل اتحاديه عرب، وزارت خارجه مصر و دولت کويت از توافق آتش بس در سوريه که امشب با ضمانت روسيه در سراسر سوريه به اجرا گذاشته شد، استقبال کردند.
به گزارش اليوم السابع، «احمد ابوالغيط » سخنگوي اتحاديه عرب گفت: توقف خشونت‌ها در سوريه همچنان به عنوان يک رکن اساسي در موضع کشورهاي عربي درخصوص بحران سوريه مطرح است و اميد داريم که اعلام آتش بس با اراده حقيقي براي رسيدن به راه حل سياسي اين بحران همراه باشد.
وي با بيان اين که عمليات آتش بس در سوريه مشروط به پايبندي کشورهايي است که تضمين کننده اين رويداد بوده، نسبت به سوء استفاده از اين مساله هشدار داد.
ابوالغيط از سازمان‌هاي بين المللي خواست تا نسبت به اجراي توافق آتش بس و پايبندي طرفين به اين توافق نظارت کنند، چرا که تحولات مهم در اين عرصه به سود همه مردم سوريه خواهد بود که از ويرانه‌ها و خرابي ناشي از جنگ رنج مي‌برند.
درهمين حال، وزارت خارجه مصر با صدور بيانيه‌اي به اين خبر واکنش نشان داده و ضمن استقبال از آتش بس از همه طرف‌هاي درگير خواست که به توافق پايبند بوده، چرا که اين اقدام، گام نخست براي پايان دادن به درد جانکاه مردم سوريه مي‌باشد که درنتيجه خشونت و کشتار صورت گرفته است و مي‌تواند مقدمه لازم را براي ازسرگيري مذاکرات سياسي دربر داشته باشد.
بر همين اساس، خالد جارالله معاون وزير امور خارجه کويت در اظهاراتي عنوان کرد، کويت از توافقنامه آتش بس در سوريه در صورت پايبندي تمامي‌طرف‌هاي درگير استقبال مي‌کند و خواهان حل و فصل اين بحران و ذستيابي به راهکاري بر اساس توافقنامه «ژنو 1» است . جارالله افزود: در صورتي که تمامي‌شرايط دست به دست يکديگر دهد اين توافق آتش بس مورد استقبال و حمايت تمامي‌طرف‌ها خواهد بود و همه کشورها نيز خواستار حفظ اين توافق با هدف پايان خونريزي در سوريه هستند.
اعلام حمايت ائتلاف معارضان سوري از توافق آتش‌بس
همچنين، اعضاي ائتلاف معارضان سوري اعلام کردند که اين ائتلاف از توافق آتش بس با دولت دمشق حمايت مي‌کند.
به گزارش النشره، اعضاي ائتلاف معارضان سوري اعلام کردند که اين ائتلاف از توافق با دولت دمشق براي برقراري آتش بس در سوريه حمايت مي‌کند.
بر اساس اين گزارش، قرار است آتش بس سراسري در سوريه از نيمه شب امشب عملياتي شود.
از سوي ديگر، «مولود چاوش اغلو» وزير خارجه ترکيه در سخناني در خصوص اين آتش بس گفته است: ترکيه و روسيه ضامن اجرايي شدن اين آتش بس هستند.گروه‌هايي که توسط سازمان ملل به عنوان گروه‌هاي تروريستي شناخته شده اند، مشمول آتش بس نمي‌شوند.
اسد از تلاش‌ها براي برقراري آتش‌بس حمايت مي‌کند
«کنستانتين کوساچيف» رئيس کميته امور بين المللي دوماي روسيه پس از ديدار با رئيس جمهوري سوريه اظهار داشت: اسد از تلاشهاي روسيه و ديگر کشورها براي برقراري آتش بس در سوريه حمايت مي‌کند.
به گزارش النشره، «کنستانتين کوساچيف» رئيس کميته امور بين المللي دوماي روسيه اظهار داشت: اسد از تلاشهاي روسيه و ديگر کشورها براي برقراري آتش بس در سوريه حمايت مي‌کند.
بر اساس اين گزارش، وي پس از پايان ديدارش با «بشار اسد» رئيس جمهوري سوريه اين اظهارات را مطرح کرده است.
پوتين و نظربايف مقدمات اجلاس آستانه درباره سوريه را بررسي کردند
علاوه براعلام اتش بس در سوريه، تکاپو براي برگزاري نشست آستانه نيز ادامه دارد. روساي جمهوري روسيه و قزاقستان مقدمات برگزاري اجلاس آستانه درباره سوريه را مورد بحث و بررسي قرار دادند. به گزارش روسيا اليوم، ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه و نور سلطان نظربايف همتاي قراقستاني وي امروز در يک گفت وگوي تلفني مقدمات برگزاري مذاکرات سوريه در شهر آستانه را بررسي کردند. کاخ کرملين امروز جمعه در بيانيه‌اي اعلام کرد: دو رئيس جمهور در اين تماس تلفني روي مسائل مربوط به مذاکرات تمرکز کردند. اين مذاکرات قرار است درخصوص حل و فصل مسالمت آميز بحران سوريه در شهر آستانه برگزار شود. پوتين و نظربايف همچنين نتايج دو اجلاس اتحاديه اقتصادي اوراسيا و سازمان پيمان امنيت جمعي در سن پترزبورگ را مورد بحث قرار دادند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: