کد خبر: ۳۶۹۱۳
تاریخ انتشار:۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۹
استاندار ایلام عنوان کرد:
سنگ تمام رسانه های ایلام در کنگره عظیم اربعین
ایلام- وحید صدر: استاندار ایلام گفت: رسانه‌های استان ایلام در ایام اربعین حسینی سنگ تمان گذاشتند، رسانه‌های مختلف استان هم به‌موقع انتقاد داشتند و هم اطلاعات و عملکرد نظام و دولت را برای مردم تشریح کردند.

قاسم سلیمانی دشتکی در آیین اختتامیه دومین سوگواره منطقه‌ای اربعین و رسانه با بیان اینکه اربعین برای ایلام و ایران برکت است، اظهارداشت: استان ایلام دچار یک دوگانگی عجیب است، این استان هم‌ظرفیت‌ها و توانمندی‌های زیادی دارد و علی‌رغم این‌همه ظرفیت، توسعه ندارد و باید همه مردم و مسئولان دست در دست هم دهند این ظرفیت‌ها منجر به توسعه شود.

وی، بابیان اینکه متأسفانه دستگاه‌های دولتی، در بخش اطلاع‌رسانی بسیار ضعیف عمل کردند و فاصله بسیاری با رسانه‌ها دارند، افزود: در بسیاری از شاخص‌ها استان ایلام، عملکرد بسیار خوبی داشتیم اما ارزیابی عملکردمان بسیار ضعیف بود و این امر به دلیل ضعف در اطلاع‌رسانی بوده است.

استاندار ایلام، یادآور شد: به‌طور مثال برای فاز دوم پتروشیمی ایلام حدود ۵۰۰ میلیون دلار ارز اختصاص‌یافته و یا برای ان. جی. ال دهلران هم اعتبارات خوبی در نظر گرفته‌شده و همچنین برای میادین مشترک نفتی استان، اما به دلیل عدم اطلاع‌رسانی در این بخش، ارزیابی عملکرد صفر بوده است که باید مدیران در این زمینه قوی عمل کنند.

سلیمانی دشتکی، گفت: گفته‌شده است که ایلام ازنظر روند کسب‌وکار جزو استان‌های ضعیف کشور است که این روند مربوط به صدور مجوزات کسب و کار است و این به نظرم گزارش اشتباهی است و درنتیجه این است که دستگاه‌ها، نمی‌توانند گزارش کار خود را به‌درستی ارائه دهند.

وی، با انتقاد از مدیران در بحث اطلاع‌رسانی، تصریح کرد: من از دستگاه‌ها تقاضا دارم که مجموعه روابط و عمومی و اطلاع‌رسانی قوی داشته باشند به‌طوری‌که نه اطلاعات غلط بدهند و عملکرد خود را بیشتر ازآنچه هست، نشان دهند و یا اینکه عملکرد طبیعی و عادی خود را نشان ندهند.

استاندار ایلام، با تأکید بر دوری از افراط‌وتفریط در امر اطلاع‌رسانی، گفت: استان ایلام دچار یک دوگانگی عجیب است، این استان هم‌ظرفیت‌ها و توانمندی‌های زیادی دارد و علی‌رغم این‌همه ظرفیت، توسعه ندارد و باید همه مردم و مسئولان دست در دست هم دهند این ظرفیت‌ها منجر به توسعه شود.

سلیمانی دشتکی، افزود: اربعین حسینی یکی از بزرگ‌ترین فرصت‌ها و ظرفیت‌ها برای توسعه استان ایلام است، اربعین حسینی، برای نظام اسلامی و استان ایلام برکت است که به دنیا اعلام می‌کنیم ملت ما نمی‌ترسد و طرفدار عدالت بوده و نظامی مردم‌سالار است.

وی، بیان داشت: امام حسین (ع) برعلیه ظلم و ستم و منکرات، برای ایفای نقش امامت و احیای اسلام اصیل مبارزه‌ای بی‌نظیر داشت، با دست‌خالی و تعداد کم یاران نترسید و از اسلام و عدالت دفاع کرد، ادای تکلیف کرد و نتیجه را به خدا سپرد، شیوه‌ای را به وجود آورد که در تاریخ ماندگار شده و اغلب نهضت‌های دنیا، مقتدا و الگویشان امام حسین (ع) بوده و گاندی رهبر نهضت هندوستان الگویش امام حسین (ع) بوده است.

استاندار ایلام، تصریح کرد: برکت وجود نهضت امام حسین (ع) برای دنیا بی‌نظیر است و آن حضرت و نهضتش، الگوی همه آزادگان جهان است و الگو و نماد حرکت انقلاب اسلامی در کشور نیز نهضت عاشورای حسینی بوده است.

وی، بابیان اینکه از افتخارات نظام اسلامی پیشرفت و توسعه است، گفت: انتقاد خوب است و اما بیان عملکردها هم خوب است، هر دولتی که عملکرد داشت، نقاط ضعفی هم دارد و البته در قضاوت هم باید عدالت را رعایت کرد و اگر نقصی وجود دارد، دلسوزانه گفته شود که برطرف شود چراکه همه سوار بر کشتی انقلاب اسلامی هستیم.

استاندار ایلام، با اشاره به چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، افزود: مردم به دنبال عملکرد هستند و در بسیاری امور، از چپ و راست گذشتند، در آستانه دهه فجر قرار داریم، در معرض فشار دشمنان و هم‌پیاله‌هایشان هستیم باید مراقب باشیم که نظام اسلامی تضعیف نشود.

سلیمانی دشتکی، گفت: در اربعین حسینی حدود بیست میلیون نفر دورهم جمع می‌شوند و بیش از دو میلیون نفر در استانی مانند ایلام تردد می‌کنند، در مهرانی که حدود بیست هزار نفر جمعیت دارد، در یک‌شب ۲۴۰ هزار نفر تردد می‌کنند.

ی، خاطرنشان کرد: اربعین حسینی، برای استان ایلام هم مایه برکت است و کارهای زیادی در بحث اربعین حسینی در زمینه زیرساخت‌ها انجام می‌شود و این به برکت امام حسین (ع) و خدمت به زوار اربعین حسینی است که افتخار بسیار بزرگی برای مهران و این استان به شمار می‌رود.

گفتنی است، در این مراسم از برگزیدگان دومین سوگواره اربعین و رسانه تجلیل شد.

ارسال ۳۲۶ اثر به سوگواره اربعین و رسانه/ رسانه‌ها منعکس‌کننده نمایش وحدت و یکرنگی در ابر رویداد اربعین هستند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، گفت: برگزاری سوگواره اربعین و رسانه تلاش و رقابت برای برنده شدن نبود، بلکه برای نوشتن و مناقب و فضیلت‌های ائمه اطهار (ع) و برای ابر رویداد اربعین حسینی بوده است.

«عمران خودآموز»، صبح امروز (30 دی) در مراسم اختتامیه دومین سوگواره منطقه‌ای اربعین و رسانه، اظهار کرد: این سوگواره یکی از برنامه‌هایی است که می‌تواند عصاره تمام زحمات اصحاب رسانه‌های استان را در خود داشته باشد که در قالب سوگواره از زحمات این عزیزان تقدیر شود.

وی، افزود: اگرچه این سوگواره به‌صورت رقابتی بود اما این داوری و رقابت برای برنده شدن نبود، بلکه برای نوشتن و مناقب و فضیلت‌های ائمه اطهار (ع) و برای ابر رویداد اربعین حسینی بوده است و این برنامه‌ها و رویدادهای فرهنگی برای ایجاد انگیزه در اصحاب رسانه و مطبوعات است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، یادآور شد: خانه مطبوعات و بسیج رسانه در یک همگرایی مثبت هم‌افزایی کردند و ظرفیت‌های خود را برای این سوگواره به اشتراک گذاشتند، البته تلاش در فضای اربعین حسینی مختص به اصحاب رسانه نیست و تمام اقشار استان در راستای خدمت‌رسانی به زوار اربعین حسینی تلاش کردند.

خودآموز، با اشاره به اینکه رسانه یک حوزه فرابخشی است، گفت: رسانه‌ها می‌توانند تمام زحمات سایر بخش‌ها را به تصویر بکشند و هرکدام از رسانه‌ها می‌توانند در این زمینه فعال باشند، استان ایلام و اصحاب رسانه استان‌هایی که در مسیر تردد زوار قرار دارند نقش مهم‌تری در این زمینه‌دارند.

وی، خاطرنشان کرد: نقش رسانه‌های استان درزمانی قابل‌توجه بود که توانست از اتفاقات ناگوار جلوگیری کنند و در شب طوفانی مهران در ایام اربعین حسینی بااطلاع رسانی به‌موقع رسانه‌های استان مانع از آسیب رسیدن برای زوار شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، تصریح کرد: در مجموع 326 اثر به دبیرخانه سوگواره ارسال شد که در نهایت با رای هیئت داوران این سوگواره در مراسم اختتامیه از 22 برگزیده با حضور مسئولان فرهنگی و اجرایی استان تجللی می شود.

خودآموز، بخش های این جشنواره را خبر، مصاحبه، گزارش، مقاله، سرمقاله، تیتر و عکس عنوان کرد و گفت: موضوعات این سوگواره اربعین و دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایران، اربعین و انسجام اسلامی، اربعین، امنیت و توسعه پایدار منطقه، اربعین در مسیر تاریخ، اربعین، عزت طلبی و آزادی خواهی، اربعین، ایثار و شهادت، اربعین، امر به معروف و نهی از منکر، اربعین و نماز و اربعین و گردشگری مذهبی بود.