یادداشت
محمدرضا پورابراهیمی - رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
سید حسن حسینی شاهرودی - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس
قلی الله قلی زاده - نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی
گفتگو
گفت و گو با «آرمان موسي پور» آهنگساز فیلم«چهارراه استانبول»
صبا شادور_آرمان موسي پور آهنگساز سينما و مجموعه‌هاي تلويزيوني است. آهنگسازي که تجربه ساخت موسيقي در تلويزيون و سينما را با فيلم‌هاي مختلف و مجموعه‌هاي متنوع داشته است .
بزرگان تئاتر در گفت و گو با «شروع» تاکید کردند
صبا شادور_ سي و ششمين جشنواره تئاتر فجر در حال برگزاري است.
انتقاد شقایق فراهانی از برخی سیاست های داوری در گفت و گو با «شروع»
صبا شادور_حالا کمتر از بیست روز تا آغاز سی و ششمین جشنواره فیلم فجر باقی مانده است. اما در این دوره هم فیلم های زیادی هستند که با انتخاب هیات داوران معرفی شده اند.
«شروع» در گفت و گو با هنرمندان بررسی می کند
صبا شادور _ هر سال جشنواره های زیادی در ایران برگزار می شود که اکثر این جشنواره ها در عرصه فرهنگی و هنری کشورمان به چشم می خورد.
نخست وزير هند در ديدار روحاني تاکید کرد:
چابهار، نقطه آغاز تحول در مناسبات تجاري جهان
لزوم راه‌اندازي بانک ارزي از سوي دولت
يک عضو کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي‌پيشنهاد کرد که بانک ارزي براي تنظيم نرخ ارز در بازار از سوي دولت راه‌اندازي شود.
پيش فروش سکه ماليات بر ارزش افزوده ندارد
مديرکل ريالي و نشر بانک مرکزي بر عدم اخذ ماليات بر ارزش افزوده در طرح پيش فروش سکه تاکيد کرد.
بررسی «شروع»از تردید کارشناسان بر اثر بخشی سیاست بانک مرکزی در بازار ارز:
انتظار آرامش ارزی با گام های لرزان
تداوم رشد نرخ ارز در بازار طي چند هفته گذشته دولت و بانک مرکزي را بر آن داشت تا اقدامات ويژه‌اي را براي کنترل بازار ارز انجام دهند.
افزايش 81 واحدي شاخص بورس نشان داد :
تحقق عملکرد مثبت بازار سرمايه در پايان سال
معامله‌گران بورس تهران در حالي شاهد تقويت نسبي حجم معاملات سهام در گروه بانک‌ها و خودرويي‌ها بودند که غلبه عرضه بر تقاضاي سهام در سهم‌هاي پيش‌رو از جمله فولادمبارکه، بانک ملت و هلدينگ‌هاي پتروشيمي‌قابل تامل بود.
مبارزه قاطعانه بانک مرکزی با اخلالگران اقتصادی
رئيس کل بانک مرکزي ضمن تاکيد بر مبارزه با فساد در همه ابعاد اقتصادي گفت: بانک مرکزي عليرغم هزينه‌هاي مبارزه با فساد، تعلل و مسامحه‌اي در بر خورد با اخلالگران اقتصادي نخواهد داشت.
آسیب شناسی «شروع»از موانع جذب سرمایه گذاری نشان می دهد:
غفلت از ظرفیت بخش خصوصی در اقتصاد
بي ثباتي قيمت‌ها و نرخ بالاي تورم در کشور همواره از موانع جدي ورود و جذب سرمايه‌هاي خارجي به کشور بوده است.
سازوکار جديد مجلس براي کوچک‌سازي ساختار دولت
نمايندگان مجلس شوراي اسلامي‌سازوکار جديدي را با هدف کوچک‌سازي ساختار دولت، طراحي کرده و سازمان برنامه و بودجه را مکلف به اجراي آن نمودند.
«شروع»دیدگاه کارشناسان اقتصادی را بررسی می کند
رونق تولید ؛کلید تحقق اشتغال
مشکلات و معضلات اقتصادی و رکود شدید بازار در سال‌های اخیر باعث شده تا دغدغه اصلی مردم و مسئولان کشور بر این پایه قرار گیرد، هرچند هنوز عملا در این جهت اقدامی موثر و کارساز صورت نگرفته است.
حجم آب سد زاينده رود
حجم آب ذخيره شده در سد زاينده رود به 130 ميليون متر مکعب رسيد که کمترين ميزان از ابتداي بهره برداري از اين سد از سال 1349 تا کنون است.
صادرات پتروشيمي‌به۲۰ ميليارد دلار رسيد
مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي، با بيان اينکه از ما درخواست سرمايه‌گذاري ۳۰ ميليارد دلاري در صنعت پتروشيمي‌شده است، گفت: بيست ميليارد دلار صادرات در اين صنعت انجام شده است.
«شروع»نیاز کشورهای جنوب شرقی آسیا به گاز ایران را بررسی کرد:
کریدور گازی جنوب ،فرصت طلایی تهران
خط لوله ترنس آدرياتيک (تاپ) که از جمهوري آذربايجان آغاز شده، از ترکيه عبور مي‌کند و راهي قاره سبز مي‌شود يکي از تامين کنندگان گاز کشورهاي اروپايي است.
150درصد بيشتر از درآمدهاي نفتي، ماليات گرفتيم
رئيس سازمان امور مالياتي با بيان اينکه ۱۵۰ درصد بيشتر از درآمدهاي نفتي درآمد مالياتي داشتيم، گفت: نسبت ماليات بر توليد ناخالص داخلي در ايران، ۸ درصد است.
نمایندگان مجلس با اشاره به بالا رفتن ریسک در بازار سرمایه تاکید کردند
بورس تهران تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز
رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک گفت: در بورس فروش هر پروژه ای می تواند به خریداران مسکن تعریف شود و فرد برمبنای میزان سرمایه و مکان موردنظر خود جهت تهیه مسکن می تواند اقدام به خرید به صورت متری ملک نماید.
کاهش  ۷۰درصدی هزینه دولت با خرید تضمینی دربورس کالا
در خرید تضمینی حد فاصل نرخ تعیین شده برای گندم تا قیمت فروش در بازار مصرفی تحت تاثیر عدم پرداخت به موقع بهای کشاورز به جیب دلالان می رود، اما با عرضه این محصول در بورس ریشه دلالی و رانت خشکانده می شود.
«شروع » دیدگاه کارشناسان را در خصوص گرانی دلار را بررسی کرد :
بحران در کمین اقتصاد
اين در حالي است که کارشناسان، ضعف سياست گذاري و مديريت را عامل نابساماني اخير بازار ارز معرفي مي‌کنند و معتقدند در صورت اعمال مديريت صحيح تنش‌هاي اخير ارزي قابل پيشگيري بود.