یادداشت
بررسی ابعاد مختلف فعالیت‌های اقتصادی سال‌های اخیر نشان می‌دهد که همین امروز نیز چین قدرت نخست جهان است و تنها به چند سال زمان برای پذیرش نهایی این موضوع از سوی سایر کشورها نیاز دارد.
توانمندسازى احاد جامعه در راستاى تحقق عدالت اجتماعى اسلامى موضوعی مهم بوده که همواره باید مدنظر دولتمردان قرار ‏داشته باشد، این در حالی است باید مقاوم سازى اقتصاد را با پیش نیازى مهم در قالب مقاوم سازى و اصلاح ساختارهاى ‏اقتصادى، اجتماعى و خدماتى در بسترى هوشمند مدنظر داشت، آنچه که پروفسور «محمد شریف ملک‌زاده»
فاطمه پیمانی نویسنده و پژوهشگر
به گزارش شروع آنلاین تزاحم در لغت یعنی ایجاد مزاحمت کردن برای یکدیگر، در اصطلاح حقوقی و فقهی زمانی است که دو یا چند حق در مقام عمل مزاحم یکدیگر می شوند به این صورت که اجرای آنها با یکدیگر امکان پذیر نباشد و اجرای یکی مانع اجرای بقيه شود. مثل زمانی که دو نفر در حال غرق شدن هستند و تنها یک غریق نجات وجود دارد و نمی تواند یکی از آن دو نفر را بر دیگری ترجیح دهد.
گفتگو
بیماری کرونا در عین درد و رنجی که به ارمغان آورده، گویا دل‌ها را به یکدیگر نزدیک، قلب‌ها را مهربان‌تر و فاصله‌ها را کم‌تر کرده است، روزهای کرونایی در کنار قلب‌های مهربان قابل تحمل‌تر است و اکنون با رسیدن ایام محرم، عاشورا و تاسوعا، قلب‌های شکسته را به وضوح می‌توان در پشت ماسک‌ها دید و گریست.
‏مدیرعامل گروه فولاد مبارکه خبر داد:
علیرغم اینکه در سال ۱۳۹۸ گروه فولاد مبارکه همانند سایر فولادسازان کشور با مشکلات تحریم و عدم تخصیص سنگ آهن کافی مواجه بود، اما مدیریت و کارکنان تمامی شرکتهای زیرمجموعه و نواحی داخلی شرکت با تلاش همه جانبه و قابل تقدیر خود توانستند بر راهبرد «رونق تولید» جامۀ عمل بپوشانند و با عزمی استوارتر، در نخستین روزهای سال ۱۳۹۹ که از سوی مقام معظم رهبری به نام «جهش تولید» نام گذاری شده است، در بسیاری از بخش ها به موفقیت های جدیدی دست یابند.
مقالات
بیش از 10 ماه از شیوع ویروس کرونا در کشور می‌گذرد و پیش‌بینی‌ها حاکی از تداوم این ویروس حداقل تا پاییز 1400 است.
مهم‌ترین نکات در بودجه ۱۴۰۰ اشتغالزایی و کنترل تورم برای افزایش قدرت خرید مردم است .
درددل تولیدکنندگان فولادی با وزیر صمت | موانع تولید در کارخانه‌های نوردی‌
افتتاح طرح توسعه فولادسازی کارخانه آریان فولاد
سازوکار تجارت بین‌المللی با تقویت تولیدات داخلی از دیدگاه فعال اقتصادی درگفتگو با «شروع» تحلیل می شود؛
مکانیزم تجارت بر پایه تولید
برجام و پیوستن به fatfدو نیاز اقتصاد ایران از دیدگاه کارشناس اقتصادی درگفتگو با «شروع» واکاوی می شود؛
مستحکم شدن پُل های ارتباط مالی ایران با دنیا
«شروع» نگرانی متولیان از بلاتکلیفی جهت تعیین تکلیف به موقع محدودیت ها یا عدم ممنوعیت های سفرهای نوروزی را گزارش می دهد؛
بی برنامگی سیاست ها در ترددشرایط کرونایی
ستاد کرونا تبلیغ سفر برای نوروز ۱۴۰۰ را ممنوع کرده است، حالا انگشت اتهام به سمت مردم نشانه رفته و هشدار داده شده که اگر سفرهای زمستانی‌شان مخاطره‌آمیز و پیک چهارم سخت‌تر شود، ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها برای سفرهای نوروزی برمی‌گردد.
اقدامات دیرهنگام متولیان در توسعه صادرات وواردات از منظر کارشناس اقتصادی درگفتگو ی «شروع» با فعال اقتصادی بررسی می شود؛
بلا تکلیفیی در تعاملات بین المللی
درحالی سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ با تشدید تحریم‌ها علیه ایران و محدودیت‌های مربوط به کووید ۱۹، تجارت ایران با اتحادیه اروپا با افت شدیدتر از همیشه به کمترین سطح ممکن طی سال‌های اخیر رسیدکه حدود ۳۴ ماه پیش بود که مسیر تجارت ایران با نخستین سیاست ارزی که همان اعلام دلار ۴۲۰۰ تومانی بود، تغییر کرد و فصل جدیدی در صادرات و واردات آغاز شد.
دلایل طرح تحقیق و تفحص بازار سرمایه با ادامه ریزش شاخص ها در گفتگو با «شروع» واکاوی می شود؛
بازگشت کورسو اعتماد به بورس
در حالی شاخص کل در بازار بورس روزگذشته ۱۱ هزار و ۸۵۵ واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۱۹۳ هزار واحد رسیدکه ریزش‌های اخیر بورس باعث شده که طرح تحقیق و تفحص از بازار سرمایه در دستور کار مجلس قرار بگیرد.
پیامدهای مطلوب راه اندازی طرح های حمل ونقل درگفتگو ی «شروع» با کارشناس بررسی می شود؛
توسعه اقتصاد از مسیر آزادراه ها
بزرگ‌ترین چالش تهران در دهه آتی، تأمین زیرساخت‌های مورد نیاز حمل‌ونقل برای زندگی و فعالیت است که آزادراه غدیر (کنارگذر جنوبی تهران) بخش زیادی از این چالش را برطرف خواهد کرد.
باید های بازنگری در راهکارهای رونق صادرات صنایع معدنی از دیدگاه فعالان این عرصه در گزارش «شروع»بررسی می شود ؛
گوشه نشینی صادرکنندگان در باتلاق لابی گری ها
در حالی صادرکنندگان ایرانی هم‌اکنون با ظرفیت بالاتوان صادرات کالا و محصولات مختلف به کشورهای منطقه ای و اروپایی صادرات دارنداما این جریان به دلیل برهی اهمال کاری ها یا به تعویق می افتد و یا اینکه به کل تعطیل می شود از این رو بایستی علاوه بر حل و فصل مشکلات تولیدی در ایران هفت‌خوان تحریم‌ها را که شامل نقل و انتقال ارز و همین‌گونه خود کالا است را با ترفندهای فراوان عبور دهند.
دلایل قرارگرفتن شاخص بورس در مسیر نزول ازمنظر کارشناس درگفتگو با «شروع» واکاوی شد ؛
سایه هیجان های دولتی بر بازار
اگرچه شاخص بورس امسال از دی ماه روند عمدتا نزولی پیدا کرده است اما با همه این وجود در بررسی شاخص بورس از ابتدای سال تا کنون در می‌یابیم که شاخص بورس در روز 5 فروردین سال جاری 508 هزار و 661 واحد بود که این رقم دیروز به یک میلیون و 211 هزار و 763 واحد رسیده که نشان می‌دهد، در 11 ماه امسال از رشدی معادل 137 درصد برخوردار شده است و این رقم به خوبی نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری در بورس بازدهی بیشترین نسبت به جاهای دیگر دارد.
تبعات بی اعتمادی به صادرکنندگان برحضور در بازارجهانی درگفتگوی «شروع» با فعال اقتصادی بررسی می شود؛
زنجیر مقررات بر چرخه تجارت
در حالی رئیس کنفدراسیون صادرات ایران معتقد است با وجود تمام محدودیت ها صادرکنندگان ایرانی توانسته اند بخش مهمی از نیاز ارزی کشور را تامین کنند اما هنوز در میان سیاستگذاران به آنها اعتماد نمی شود که رئیس سازمان توسعه تجارت می گوید: برخی قوانین و مقررات زاید و اضافه باعث شده تجارت خارجی ایران از ریل اصلی خود خارج شود.
نمایشگاه فولاد تهران
هلدینگ گسترش صنایع و معادن ماهان در هفدهمین نمایشگاه متافو خوش درخشید و مورد توجه بازدید کنندگان قرار گرفت.
تبعات تعلل دراعطای تسهیلات برای احیای چهره شهرتهران از دیدگاه کارشناس درگفتگو با «شروع»تحلیل می شود؛
چهره نا مطلوب پایتخت نشینان در بافت فرسوده
در حالی تسهیلات ساخت مسکن در کنار سایر مشوق‌های دولت و این مدیریت شهری در بافت های فرسوده ازابتدای سال جاری سه برابر افزایش یافت اما هنوز بافت فرسوده یکی از معضلات اساسی محلات شهر تهران است و باتوجه به اینکه تهران زلزله خیز بوده و گسل‌های فعال و نیمه فعال دارد، آسیب‌پذیری بافت فرسوده در این محلات بسیار بیشتر است.بتازگی مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران از اعطلای تسهیلات ودیعه اسکان موقت در بافت‌های فرسوده خبر داد و اعلام کرد: این ودیعه مسکن در سطح استان قابل پرداخت است.این در حالی است که محلات فرسوده‌ای در فضای شهری است که مسائل و پیچیدگی‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و شیوه خود را دارد .
راهکارهای پیشنهادی دولت برای خروج بازار ازرکود درمصاحبه «شروع» با کارشناس تحلیل می شود؛
تلنگر به معاملات خودرو
فعالان بازار خودرو در حالی از رکود سنگین حاکم بر این بازار سخن می گویند که علی رغم نبود مشتری و فروشنده، قیمت‌ها هر روز بالاتر می رود و نرخ های جدید دهان به دهان می چرخد، اما معامله ای ثبت نمی شود.