گفتگو
«شروع» در گفت و گو با داريوش فرهنگ
داريوش فرهنگ کارگردان و بازيگر سينما و تلويزيون معتقد است که بيشتر از کارگرداني، بازيگري را تجربه مي‌کند.
شروع در گفت و گو با يک کارشناس بين الملل بررسي مي‌کند؛
در واقع ايران را به همان نحو و شرايط وراد کنند اما به نظر مي‌رسد شرايط را درک نمي‌کنند هم توان سياسي و هم نظامي‌ايران در اين دوره را. حمله موشکي سپاه به دير لزور در واقع هشداري براي اين ماجراجويي‌ها بود اما به درستي مي‌توان اذعان کرد که عربستان به دنبال جنگ با ايران است.
شروع در گفت وگو با فعالان سياسي بررسي مي‌کند:
سارا مرادخانی- امتداد اين رويکرد با توجه به روي کارآمدن مجلس همراه تر با دولت نسبت به سابق، قاعدتا زمينه براي تغييرات در دولت دوازدهم نسبت به گذشته فراهم تر شود و معرفي وزراي زن به مجلس در واقع نمود عيني و مشخص توجه دولت دوزادهم به مطالبات زنان و توجه به تامين و تحقق الزامات توسعه کشور است.
گفتگو با فریبا یوسفی شاعر زن
صبا شادور_فریبا یوسفی از جمله شاعران زن در عرصه شعر و ادبیات است که با چند مجموعه ‌شعر خواندنی و خاص وارد عرصه ادبیات شد.
آمريکا در «جنگ گازي» بازنده می شود
اروپا و خاورمیانه نیازمند گاز ایران
با اختصاص 2.7 ميليارد دلار بودجه توسط وزارت نفت؛
65 هزار ناوگان فرسوده نوسازي مي‌شود
وکيلي در مراسم طرح نوسازي ناوگان فرسوده کشور افزود: سايپا ديزل علاوه بر کاميون، اتوبوس‌هاي پايه گازسوز را هم دارد و ما مکلف هستيم حدود ۱۷ هزار اتوبوس پايه گازسوز درون شهري را نوسازي کنيم.
کارشناس پولی و بانکی در گفتگو با «شروع» مطرح کرد:
کاهش انجماد مالی در نظام بانکی؛ یک ضرورت
گروه اقتصاد : اکنون مدتی است که کارشناسان اقتصادی نسبت به بالا بودن نرخ سود بانکی هشدار می‌دهند و معتقدند شرایط سود بانکی برای فعالیت اقتصادی مقرون به صرفه نیست با این حال نظام بانکی هم تمایل چندانی برای کاهش نرخ سود بانکی ندارد چرا که با تنگنای اعتباری مواجهند و حتی برای جذب سپرده بیشتر از سود بانکی به عنوان ابزاری برای رقابت استفاده می‌کنند.
بودجه‌های نفتی زیر شلاق کاهش قیمت نفت
وزرای نفت کشورهای عضو اوپک فردا برای بررسی قیمت ها در بازار نفت گردهم می آیند تا برای جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت ها چاره اندیشی کنند،قیمت هایی که کاهش آن به زودی اقتصادهای آنها را تحت فشار قرار خواهد داد.
با پيشنهاد جديد وزارت نفت به دولت و مجلس صورت گرفت؛
« گرانی بنزین» در دستور کار
منصور رياحي در اين هشدار توضيح مي‌دهد که ميزان مصرف بنزين در فروردين 96 در مقايسه با فروردين پارسال هشت درصد رشد داشت، اين آمار در ارديبهشت ماه در مقايسه با مدت مشابه در سال قبل 8.6 درصد افزايش داشته است.
روس‌ها پيروز جنگ گازي با آمريکا
روسيه بزرگترين تامين کننده گاز اروپا شد
کميسيون اتحاديه اروپا اعلام کرد، سهم صادرات گاز روسيه به اين اتحاديه در سه ماه نخست سال جاري ميلادي، به ۴۱ درصد رسيده و اين کشور، عنوان بزرگترين تامين کننده گاز اروپا را به خود اختصاص داده است.
سهم اشتغال غیررسمی در اقتصاد کشور چقدر است؟
تحلیل‌ها حاکی از آن است که طی سال‌های 1384 تا 1395 درصد شاغلین بیمه شده از 31 درصد به 41 درصد افزایش یافته است.
معاون وزیر نیرو تشریح کرد:
طلب 14 هزار میلیارد تومانی بخش خوصی از دولت
فلاحتیان اظهار کرد: در زمان حاضر ۵۱ درصد مصرف کنندگان برق ماهانه کمتر از ۸۸۰۰ تومان و ۶۷ درصد مشترکانن نیز کمتر از ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان بابت استفاده از برق هزینه می‌کنند، بنابراین انگیزه کافی برای مدیریت مصرف از سوی مشترکین وجود ندارد.وی ادامه داد: در زمان حاضر ۵۱ درصد مصرف کنندگان برق ماهانه کمتر از ۸۸۰۰ تومان و ۶۷ درصد مشترکان نیز کمتر از ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان بابت استفاده از برق هزینه می‌کنند، بنابراین انگیزه کافی برای مدیریت مصرف از سوی مشترکان وجود ندارد.
۳دلیلی که پرداخت زیان‌سپرده‌گذاران غیرمجازها را سخت کرد
ولی‌الله سیف رییس کل بانک مرکزی پیشنهاد کرده که ابتدا منابع مالی موسسات غیرمجاز برآورد شده و خسارت سپرده گذاران پرداخت شود؛درصورتی که کسری منابع باشد در مرحله آخر بانک مرکزی کسری ها را جبران می کند.
روایت ۵.۵ میلیارد دلاری که از بین رفت
علی شمس اردکانی می گوید:با ۵.۵ میلیارد دلار تسهیلات ارزی و ریالی که در اختیار دو پروژه ایران LNG و احداث نیروگاه در منطقه تنبک عسلویه از بین رفت می توانستیم برای ۴۰ هزار جوان شغل ایجاد کنیم.»
با هدف مقابله با خاموشی ها صورت گرفت؛
نصب واحدهای نیروگاهی سیار در دستور کار
مديرکل دفتر پشتيباني فني با اشاره به اينکه نبود تناسب بين افزايش ظرفيت توليد و افزايش نياز مصرف، باعث شده توليد نيروگاه‌هاي موجود از اهميت ويژه‌اي برخوردار شود، گفت: از ابتداي پاييز ۹۵ تا شروع تابستان ۹۶ براي بيش از ۵۰۰ واحد نيروگاهي تعميرات کوتاه مدت و بلند مدت بر اساس استانداردهاي مربوطه برنامه ريزي و به مرحله اجرا درآمد که شامل ۵۵۵ مورد تعميرات بوده است.
نیلی: اگر برای حال صنعت فکری نشود، وضع بدتر می‌شود
مشاور اقتصادی رییس‌جمهور گفت: « امروز ظرفیت صنعت کشور تقریبا دو برابر سال ٨۱ شده، اما سطح تقاضا به اندازه سال ٨۱ است.»
معاون زنگنه از پیامدهای مثبت عقد قرارداد تهران- توتال خبر داد؛
تزريق يک ميليارد دلار به دستگاه های اجرایی
منوچهري در مورد محرمانه بودن قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبي نيز توضيح داد: افشاي جزييات قراردادهاي بزرگ نفتي در هيچ جاي دنيا روال نيست. پيش نويس قرارداد ممکن است به شرکت‌هايي که نياز دارند داده شود، البته جزييات کامل آن محرمانه و سري است. افشاي جزييات قدرت چانه زني ما را با شرکت‌هاي ديگر کاهش مي‌دهد. البته نهادهايي که بايد به اين قراردادها دسترسي داشته باشند دسترسي دارند و اين قرارداد براي مراجع عالي کشور محرمانه نيست.
محمد طبیبیان:
هنوز موضوع بدهکاران کلان بانکی‌ حل نشده است
استاد سابق دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: تا زمانی که فعالیتی‌ گسترده و همسو برای نجات اقتصادی کشور رخ ندهد نمی‌توان به وضعیت مطلوب دست یافت اما هنوز هم فرمول مشخص مورد توافق برای سر و سامان دادن به اقتصاد کشور وجود ندارد.
تعدیل‌ ساختاری با اقتصاد چه می‌کند؟
مرتضی ایمانی‌راد بر این باور است که اقتصاد جهانی بر سر دوراهی است؛ یا این رکود دامن‌گیر و نرخ تورم بسیار پایین استمرار پیدا می‌کند و یک رکود گسترده‌تری حاکم خواهد شد، یا اینکه با تعدیل‌هاى جدى ساختارى می‌تواند به نرخ‌های رشد بالاترى منجر شود.
طرح سه فوریتی توقف موقت قرارداد نفتی توتال از دستور کار مجلس
پیروزی ژنرال نفتی در بهارستان
برخي‌ها مي‌گويند در گذشته ما صد درصد اختيارات را در اختيار داشتيم اما حالا 50 درصد اختيارات را داريم اما اين طور نيست و اين قرارداد هيچ تفاوتي با قراردادهاي ديگر ندارد و همه قراردادهاي‌ها يک کميسيون مشترک و جي ام سي داشتند اين هم دارد و مربوط به به مدل قراردادي است که دولت و مجلس تصويب کرده است.